Koncert zvukových mágů

3. listopad 2019

Další večírek věnovaný experimentální hudbě se bude konat ve středu 6. listopadu od 19 hodin v ostravské Fiducii. Tentokrát vystoupí umělci původem z Ameriky, Holandka, Polska a České repupbliky. Těšit se můžete na projekty KRK (Cremaschi + Ostrowski) Svartvit a Emptyz. Pořadatelé jako pozvánku připojují medailonky jednotlivých účinkujících:

Skupinu KRK založili v roce 2005 dva původem newyorští improvizační hudebníci: kontrabasista George Cremaschi, který se po dlouhých letech strávených v Kalifornii usadil v roce 2008 v České republice, a hráč na elektroniku a designér zvukových nástrojů a programů Matthew Ostrowski. Jejich primárním cílem je, jak sami říkají, „muskulární integrace elektronického a akustického světa zvuků“. Ve svých spontánních kompozicích spojují formální napjatost s divokou energií, kombinují improvizaci s virtuózními technikami, aby prozkoumali netušená zákoutí elektroakustické tvorby. Během tří dekád se oba hráči zúčastnili desítek kolaborací s významnými postavami světové hudby, mezi nimž nechybí Andrea Parkins, John Butcher, o.blaat, Ikue Mori, Evan Parker, Mats Gustafsson, Kai Fagaschinski, dieb13 nebo Marshall Allen.

Svartvit - už bezmála 10 let objevuje projekt holandského inženýra Kevina Jassena fyzikální vlastnosti zvuku, kterým za zdroj slouží mimo jiné jeho vlastní tělo. Extrémní frekvence, zpětné vazby a degradace zvuku vytvářejí celek, který posluchač nevnímá jen sluchem, ale celým tělem. Výsledkem jeho originální performance připomínající katarktickou a konfrontační povahu vídeňského akcionismu kombinovanou s hardcore punkovou zuřivostí. 

Emptyz se pohybuje v extrémech. Vyvažuje drsné a hlučné textury a měkké zvukové krajiny. Kombinuje zvukové poruchy, instrumentální smyčky či agresivní drsný hluk a vytváří tak zvláštní intimní skladby. Více na https://www.facebook.com/events/2087541064683319/ . (hav)