Ostravská Noc divadel s Ferdinandem

7. listopad 2019

Noc divadel se v sobotu 16. listopadu ponese v ostravských divadlech ve znamení oslav třiceti let svobody, a to formou putování s Ferdinandem Vaňkem. Například v Divadle „12“ bude na programu scénické čtení titulu Příjem Jiřího Dienstbiera.

Divadelníci na stránkách Národního divadla moravskoslezského dále píší: „Rozhodli jsme se připravit pro diváky společný „putovní“ program od Divadla Petra Bezruče k nám do Divadla „12“ a na konec do nově vznikajícího Studia G. Pojícím prvkem tohoto večera je postava Ferdinanda Vaňka, která hraje hlavní roli hned v několika hrách čtyř různých autorů. V našem případě se můžete těšit na představení inscenace hry Václava Havla Audience (Divadlo Petra Bezruče), scénické čtení hry Příjem Jiřího Dienstbiera (Divadlo 12) a scénické čtení hry Arest Pavla Landovského (Studio G). Projekt proběhne v komorním pojetí (všechny scény, kde se program odehrává, mají kapacitu 50–60 míst), které umožní osobní a intenzívní propojení mezi herci a diváky.

V NDM v Divadle „12“ tedy bude na programu scénické čtení specifického titulu Jiřího Diensbiera. Příjem je jakýmsi volným pokračování Audience. Postavy Vaňka a Sládka se tentokráte setkávají ve vězení. Uvedení hry Příjem v návaznosti na Audienci Václava Havla v Ostravě má ještě další souvislost. Jak Václav Havel, tak Jiří Dienstbier byli spolu s další významnou postavou disentu Václavem Bendou věznění v letech 1980–1981 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.

Program:
17.00 Divadlo Petra Bezruče / Václav Havel: Audience
19.00 NDM / Divadlo „12“ / Jiří Dienstbier: Příjem
21.00 Studio G / Pavel Landovský: Arest

(hav)