Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

12. ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava proběhne ve dvou dějstvích

28. květen 2021

Divadelní továrna na sny zásobuje Ostravu divadelními zážitky, o kterých se mnohým ani nesnilo, nepřetržitě již od roku 2009. Dokonce i v loňském roce, kdy kulturní akce významně poznamenala pandemie Covid-19, se podařilo zrealizovat zkrácenou protivirovou edici festivalu v netradičním podzimním termínu, a ta se stala pomyslnou tečkou za kulturním životem na následujícího tři čtvrtě roku. Proto zajisté nikoho nepřekvapí, že když divadlo a kultura konečně po dlouhé vynucené pauze opět ožívají, Dream Factory Ostrava u toho rozhodně nemůže chybět.

Dlouholetí návštěvníci největšího ostravského festivalu činoherního divadla jsou zvyklí, že touto dobou už odpočítávají poslední dny do začátku festivalu a loví poslední dostupné vstupenky. Dlouhodobá nejistota ohledně znovuotevření kulturního života se samozřejmě dotkla i 12. ročníku festivalu, protože tradiční termín na přelomu května i června by se nesl ve znamení veliké nejistoty a značných omezení. Proto jsme se rozhodli i letošní termín o něco odložit. Protože však nechceme kulturně vyhladovělé diváky příliš dlouho napínat, rozhodli jsme se 12. ročník Dream Factory Ostrava uspořádat ve dvou dějstvích.

I. dějství festivalu se uskuteční od 18. do 20. června v amfiteátru za Domem kultury města Ostravy a přilehlém okolí a nabídne divákům osvěžující návrat do kulturního života na čerstvém vzduchu. Úvodní páteční večer bude patřit brněnskému divadlu Husa na provázku a jeho nejnovější inscenaci Setkání spiklenců. Autorská inscenace o fenoménu konspiračních teorií nabídne uklidňující přístav myslím rozjitřeným přebytkem mnohdy protichůdných informací. Anebo to tak vůbec být nemusí…protože čemu se dá dnes ještě věřit?

„Nejjistější bude ověřit si to vlastní návštěvou představení. Diváci však rozhodně mohou počítat s tím, že toto dnes silně rezonující téma pojednal Provázek s velmi osobitým humorem. Navíc se mohou těšit i na Sylvii Krupanskou, která byla léta oporou Divadla Petra Bezruče,“ doplňuje k úvodnímu představení ředitel DreamFactory Ostrava Tomáš Suchanek.

V sobotu večer obsadí amfiteátr neznámá ostravská kapela PROTON!!!, resp. pravidelným divákům naší Továrny na sny již dobře známý pražský soubor VOSTO5, posílený o frontmana hudební skupiny Midi Lidi Petra Marka, se strhujícím příběhem o místní zapomenuté hudební legendě. Závěr I. dějství festivalu se ponese v hospodském duchu – ne však kvůli závěrečnému večírku, ale protože bude patřit Bohumilu Hrabalovi, jehož dílo je od hospodského prostředí takřka neoddělitelné. Koláž obrazů a zápisků Bohumila Hrabala představí v neděli večer Pábitelé z Činoherního studia Ústí nad Labem.

Víkendová odpoledne doplní rodinný program, v sobotu to bude ostravské Studio G a jejich loutková pohádka Haló, Jácíčku, v neděli pak pouliční představení Běžkařská odysea novocirkusového dua Bratři v tricku. V případě nepříznivého počasí budou představení přesunuta do vnitřních prostor Domu kultury města Ostravy, který se letos stal hlavním partnerem festivalu. Divácká účast na představení je samozřejmě podmíněna dodržením všech aktuálně platných epidemiologických opatření, s čímž souvisí i omezená kapacita vstupenek na jednotlivá představení. Předprodej vstupenek bude zahájen v pátek 28. května v pokladně DKMO a samozřejmě i online.

I v letošním roce záštitu nad festivalem převzala dobře známá herecká osobnost a stala se tak tváří 12. ročníku. V duchu zahajovacího představení I. dějství je však její identita v rámci současného vizuálu částečně zamaskována a odhalena bude až s vizuálem k II. dějství. Všichni zvídaví a nedočkaví diváci však do té doby mohou rozvíjet vlastní konspirační teorie, o koho se asi jedná a jakou může mít souvislost s letošním festivalem. Autorem vizuálů k letošnímu ročníku je stejně jako loni Jan Kulich.

II. dějství festivalu Dream Factory Ostrava se uskuteční od 22. do 26. září v Domě kultury města Ostravy a v Divadle Antonína Dvořáka, kde se představí ty nejzajímavější inscenace, které v poslední době vznikly v českých a slovenských divadlech. Významnou součást programu budou tvořit také divácky náročnější inscenace především českých nezávislých souborů, které budou k vidění v nedivadelních prostorech bývalého Hotelu Palace a v Divadle Petra Bezruče.