Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Betlémy i vánoční zvyky na Slezskoostravském hradě

27. listopad 2021

Naladit se na vánoční náladu není v dnešní době zrovna jednoduché. Pomoci by ale mohla třeba výstava nazvaná Betlémy, zvyky a tradice, která je k vidění v prostorách Slezskoostravského hradu. Výstava, kterou zde připravilo Ostravské muzeum, potrvá až do 9. ledna 2022.

Na výstavě se návštěvník může dozvědět něco o dávnější historii, například o lidových Vánocích v chalupě v kontrastu s měšťanskými Vánocemi, které se lišily v aranžích vánočních stolů, výzdobou interiéru i exteriéru a samozřejmě stromečky. K vidění jsou věci, zvyky i obyčeje, které byly běžné v tento sváteční čas a dnes jsou již nahrazeny moderním vybavením.

Pořadatelé k výstavě také uvedli: „Vzpomeneme také tradici vánočních stromů na Masarykově náměstí a dávnější zimní Ostravu. Na dobových fotografiích se vrátíme do let 1925–1935, kdy uprostřed náměstí stály stromy republiky. A jaké by to byly Vánoce bez Božího narození – bez betlémů, které nesmí chybět ani na naší výstavě.“

Výstava je k vidění v hradní galerii, denně od 9 do 19 hodin. Na Štědrý den a na Silvestra bude otevřeno od 9 do 14 hodin. Aktuální informace najdete na stránkách slezskoostravskyhrad.cz či Facebooku.

(hav, foto: slezskoostravskyhrad.cz)