Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Frýdlantské mosty ožijí kulturním festivalem

Už za pár dní možná nepoznáte, že jste se ocitli v ne zrovna vábné části Ostravy – v podchodu na Frýdlantských mostech. Ve čtvrtek 12. a v pátek 13. května 2022 se zde totiž bude konat multižánrový umělecký happening nazvaný Podchod. Těšit se můžete na pásmo performancí, hudby, tance, autorských čtení, projekcí a výstav uměleckých děl.

Tým pořadatelů na svých stránkách celou akci popisují těmito slovy: „Podchod chátrá, nevzkvétá. Vytvořen lidmi by měl být lidmi zase opečováván. Když přírodu necháme být, vzkvétá, když fabrikovaný prostor necháme být, chátrá. Rozpadá se na fragmenty.“

Akci organizuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-příroodovědecké fakulty Slezské univerzity. Podchod vědomě navazuje na kultovní akci z roku 1989 nazvanou Akce Ahoj, lidi. Ta se v tomto ostravském podchodu poblíž centra Ostravy konala před 33 lety a byla akcí nastupující generace ostravské umělecké scény 80. let, která nechtěla být spojována s žádnými oficiálními strukturami.

Program nabídne výstavy, performance, koncerty, filmové projekce či přednášky a platformu pro diskusi o veřejném prostoru. Pořadatelé také uvádí, že chtějí, aby byl happening přístupný pro všechny. „Nechceme produkovat velkolepá díla, důležité je pro nás, že v prostoru něco vznikne. Propojovat světy různorodých tvůrců. Navázat kontakt umělce a diváka. Vést s ním diskusi. Snahou je bořit mezigenerační nebo sociální bariéry. Chceme prostoru na okamžik vdechnout život.“

Nově je k dispozici již i podrobný program, který po oba dny začne už v dopoledních hodinách a potrvá v oblasti Frýdlantských mostů až do večera. Jistou zajímavostí bude například propojení s jiným ostravským festivalem – Move Festem nebo třeba projekce studentských filmů či dokonce tlumočení do znakové řeči.

Podrobný program akce najdete na podchod.slu.cz. Doporučujeme sledovat i Facebook.

(hav, foto: facebook.com/podchod4793)

Příbuzné články