Divadlo se bude hrát v kostele i na břehu Ostravice

Ostravský divadelní festival Dream Factory zve návštěvníky také do netradičních prostor. Zážitek tak neslibují pouze špičkové divadelní inscenace, ale i hrací prostory, ve kterých se divadlo běžně neprovozuje. Dream Factory Ostrava začíná už v úterý 24. května 2022 a během několika dnů zavítá třeba do nejstaršího ostravského kostela, modlitebny Církve bratrské, do kavárny Staré arény nebo dokonce na břehy řeky Ostravice.

Podívejme se na některé inscenace s netradičními hracími prostory podrobněji.

Už v úterý 24. května se bude konat divadelní podvečerní „liturgie“ v podání Divadelního spolku JEDL. Lucie Trmíková společně s Miloslavem Königem rozehrají v ostravském kostele svatého Václava svou alegorií o životě a stavbách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho. Jako vždy se můžete těšit na nevídaný zážitek a jak bývá u JEDLu zvykem, součástí Santiniho je i živý hudební doprovod. A podle pořadatelů nepřijdou zkrátka ani kostelní varhany.

Navečer převezme štafetu Divadlo LETÍ, které nastolené duchovní rozjímání přeruší svým environmentálně laděným Pubkvízem o budoucnosti světa. Netradičního inscenovaného pubkvízu se v kavárně Staré arény mohou zúčastnit jak jednotlivci, tak i celé týmy.

Putovní divadelní zážitek si pro své diváky připravilo Divadlo Na zábradlí na pátek 27. května ve dvojinscenaci dnes už takřka spíš německého než českého režiséra Dušana D. Pařízka. Ten do jediného večera propojil dvě hry rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho, a tak společně se Zdeňkem Adamcem, hrou zabývající se mladíkem, který se 34 let po Janu Palachovi upálil na Václavském náměstí, navzdory panující svobodě, demokracii a míru, zhlédnete i scénickou skicu nazvanou Sebeobviňování. Inscenace nazvaná Zdeněk Adamec + Sebeobviňování začíná reflexí kontroverzní osoby autora, která se odehraje v modlitebně Církve bratrské, z níž se diváci přesunou do Divadla Petra Bezruče na druhou část věnovanou „Pochodni 2003“ v neuvěřitelném hereckém provedení Stanislava Majera a Martina Pechláta.

Během festivalu nemohou chybět ani venkovní produkce, a tak páteční večer bude završen táborákem ve dvoře Domu kultury města Ostravy. Nepůjde ovšem o ledajaký táborák, ale o netradiční adaptaci nejslavnější českého dramatu. Jihočeskou Maryšu: Příběh vraha, pod kterou jsou podepsaní Janek Lesák & Natálie Preslová, přivezou herci Malého divadla z Českých Budějovic, a jak už to tak u táboráku bývá, nebudou chybět ani kytary, ani špekáčky.

Za „kulturák“ se diváci vydají i v pozdní sobotní večer, kdy se tentokrát v přilehlém amfiteátru zabydlí ústecké Činoherní studio se svojí dodávkou, ve které se odehraje jejich teenagerská komedie inspirovaná slavnou knihou Petra Janečka Černá sanitka. 

Další netradiční zážitek se připravuje i na nedělní dopoledne, kdy brněnská skupina bazmek entertainment pozve Ostravany na speciální expedici podél Ostravice, aby se seznámili s místními vodníky!

Všechny informace i vstupenky na představení najdete na stránkách www.dfov.cz.

(hav, foto z inscenace Zdeněk Adamec + Sebeobviňování: nazabradli.cz)