Experiment pokračuje. Autorská šatna jako módní butik a prezentační místo s 1200 litry vody

13. září 2018

PLATO se rozrůstá o další dvě rozměrná funkční zázemí, která na objednávku městské galerie pro prostor bývalého Bauhausu vytvářejí umělci. Ve středu 19. září zpřístupníme autorskou šatnu podle návrhu Kláry Hosnedlové a první prezentační místo (displej) Belgičana Wesleyho Meurise. V roli dekorativně-konceptuálního prvku se ocitnou obrazy a textilie z majetku statutárního města Ostrava.

Návštěvník ostravské městské galerie může od dubna, kdy v bývalém hobbymarketu o rozloze téměř 5000 m2 instituce zahájila činnost, sledovat její postupné a nestandardní budování. Zóny a interiérové prvky instituce jsou funkčními a zároveň uměleckými díly. Třetí etapou cyklu Dočasné struktury je otevření šatny a prezentačního prostoru (displej). Ty navazují na zahradu, knihovnu s čítárnou, bistro a prodejnu knih, které s mimořádným ohlasem vytvořila mezinárodní skupina kurátorů a umělců.

Autorkou šatny je Klára Hosnedlová, absolventka pražské AVU (2015). Šatnu proměnila ve Studio Oléne, které není jen místem pro odložení oblečení a místem praktického přechodu z ulice dovnitř, za vlastním zážitkem. Pro velkorysou šatnu o 50 m2 se speciální podlahou a závěsným systémem byla postavena i zeď, která se stane galerií pro jedno dílo.

Další z nových dočasných struktur zastřešuje termín „displej“. „Display” neznamená v angličtině jen obrazovku počítače, ale používá se i pro „vyvěšování”, „vystavování” uměleckých děl stejně jako výrobků. PLATO se totiž zabývá nejenom prezentací uměleckých artefaktů, ale právě výzkumem možných forem a kontextů vystavování.
Prvním ze čtyř umělců displeje je Wesley Meuris. Instalace tohoto belgického umělce vyjadřují, jak naše chování a vnímání okolí ovlivňuje svou formou architektura institucí, jako jsou muzea, zoologické zahrady, archivy, ale třeba i bazénové převlékárny. V centru jeho nového díla v PLATO Liquid Octagone je osmistěnná vodní nádrž o průměru 2,6 metrů, která pojme až 1200 litrů vody. Kolem fixně umístěného „bazénu“ jsou objekty, na kterých lze sedět a přemísťovat je podle toho, co se v zóně bude dít – výstava soch, přednáška nebo třeba jóga.

Funkční zázemí PLATO doplňuje tentokrát v roli „výzdoby“ prostoru soubor uměleckých děl zapůjčený z majetku statutárního města Ostrava. Druhé pokračování cyklu Koncept_dekor ukazuje několik příkladů různých dobových estetik. Díla dvanácti umělců pořízená k výzdobě kanceláří a prostoru radnice, vystřídají díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art. Mezi vystavenými autory najdeme Viléma Wünsche, Věru Tošenovskou nebo Jiřího Surůvku.
U příležitosti zahájení Dočasných struktur 3 doplní Zahradu budoucnosti dalšími uměleckými objekty autor jejího základního konceptu Matyáš Chochola, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2016.

Zahájení výstavy a performance k otevření „butiku“ od 18.00 zakončí afterparty dua z polského Cieszyna s výběrem soulu, funku nebo afrobeatů na vinylech.