Případy oddělení Q těší milovníky severských detektivek

21. leden 2019

(Aktualizováno 22. ledna)

Za výborný dramaturgický nápad můžeme pochválit Kino Luna, které v lednu připomenou postupně tři pozoruhodné případy kodaňského policejního oddělení Q. Snímky, které Dánové natočili podle detektivních románů Jussi Adlera-Olsena patří mezi to nejlepší, co v žánru kriminálních filmů v této zemi vzniklo. Vyvrcholením bude premiéra čtvrtého, loni natočeného příběhu, opět podle knihy Jussi Adlera-Olsena.

První kauzou nové zřízeného Oddělení Q, které má za úkol protřídit nedořešené a odložené případy, je záhadné zmizení Merete Lynggaardové, populární političky. Při jeho vyšetřování se potkávají dva policisté, kteří se později objeví i v dalších dramatických kriminálních příbězích - komisař Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Assad (další výrazný dánský herec Fares Fares). Film s názvem Žena v kleci natočil režisér Mikkel Nørgaard, který je i autorem druhého příběhu - Zabijáci, točící se tentokrát kolem dvacet let starého případu serie znásilnění a vražd. Ženu v kleci uvedlo Kino Luna ve středu 9.ledna od 20 hodin, film Zabijáci promítlo o týden později, 16.ledna opět od 20 hodin.

S dvojicí policistů oddělení Q se můžete setkat znovu ve středu, 23.ledna od 20 hodin. Film Vzkaz v lahvi je dílem dalšího úspěšného dánského režiséra Hanse Pettera Mollanda (Zaslíbená země, Bezva chlap aj.). Tentokrát jsou detektiv Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) a jeho asistent Assad (Fares Fares) vtaženi do temného případu vraždícího psychopata, sektářské víry a unesených dvojic sourozenců, jejichž zmizení nikdo nehlásil.

Jakýmsi vyvrcholením seriálu filmů o Oddělení Q bude uvedení premiéry čtvrtého a zatím posledního filmu natočeného podle knihy Jussi Adlera-Olsena. Jmenuje se Složka 64 a do rukou detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálního Oddělení Q se v něm dostane další nevyřešený případ. Jak souvisí děsivé, půl století staré tajemství opuštěného ostrova Sprogø se třemi mumifikovanými těly nalezenými za falešnou stěnou jednoho kodaňského bytu? A komu patřila čtvrtá, prázdná židle u prostřeného stolu? Mrazivý detektivní příběh je založený na skutečné události. V české premiéře film Kino Luna uvádí ve čtvrtek 24.ledna a pak ještě v pátek a v sobotu, vždy od 20 hodin. Nový příběh Oddělení Q také promítne Kino Art 25. až 27.ledna vždy v 16 a 19 hodin a Minikino ve čtvrtek 24.ledna a pak také v sobotu 27. a ve středu 30.ledna vždy od 16.30 hodin. (zh)