Festival Scandi představuje pozoruhodné skandinávské filmy

9. leden 2019

(Aktualizováno 13.ledna)

Čtyři filmy z produkce skandinávských kinematografií nabídne v příštích dnech druhý ročník filmové přehlídky Scandi. Mezi deseti českými kiny, v nichž se letos přehlídka koná, nechybí ani ostravské Minikino, které od čtvrtku až do neděle (10.-13. ledna) vždy od 19.30 hodin uvede premiéry vloni natočených snímků ze Švédska, Dánska a Islandu.

Minifestival zahájil ve čtvrtek v pořadí třetí film talentovaného švédského režiséra Petera Grönlunda, který na sebe upozornil především svým druhým filmem Čest mezi zloději, který získal v roce 2015 ceny nejen ve Švédsku, ale i na Filmovém festivalu v San Sebastianu. Nový snímek Goliáš nabízí příběh sedmnáctiletého Kimmieho, který se dostává do složité životní situace. Jeho otec nastupuje do vězení, kde si má odpykat trest za své zločiny, a od syna očekává, že naváže na jeho kriminální kariéru. Kimmi ale není na něco podobného připravený...

Současnou islandskou kinematografii na přehlídce Scandi reprezentovala Žena na válečné stezce. Klasický severský film, kterému nechybí šťavnatý černý humor i příběh, nad kterým stojí za to popřemýšlet, natočil režisér, scénárista a herec Benedikt Erlingsson. Hlavní roli oné ženy na válečné stezce, která vede soukromou válku s průmyslovými giganty ničícími islandskou krajinu, pozoruhodně ztvárnila Hallidóra Geirharðsdóttir. Získala za ni nominaci na Evropskou filmovou cenu za rok 2018. Film se hraje v pátek a Minikino jej promítne i ve čtvrtek 31.ledna od 19.30 hod.

Na sobotní večer jsme se mohli těšit na komedii talentované švédské režisérky Gabriely Pichlerové (za svoji celovečerní prvotinu Jíst, spát, umřít získala Švédské filmové ceny za režii i za scénář). Příběh Amatéři se odehrává v ospalém švédském městečku, jehož stojaté vlny rozbouří Aida a Dana, dvě dospívající dívky z imigrantských rodin.

Festivalový program zakončí v neděli večer další z pozoruhodných skandinávských filmů, Svátky klidu a míru. Také tady nechybí vedle dramatických scén i typicky severský humor. Film režisérky a především skvělé a slavné herečky herečky Papriky Steen (např. ceny pro nejlepší herečku z FF v Karlových Varech a v San Sebastianu) je hořkou komedií o tom, že rodina je největší požehnání, ale často i prokletí. Svoje o tom ví i Katrine, která se vánočních svátků v rodinném kruhu vždycky děsí. Mimochodem, Paprika Steen si ve filmu zároveň i zahrála. (zh)