Tanečně-cirkusové Dó v Cooltouru

12. leden 2019

Ostravský Cooltour pravidelně představuje zajímavé počiny z oblasti tance či nového cirkusu. Tentokrát návštěvníkům nabídne ve čtvrtek 17. ledna od 19 hodin tanečně-cirkusové představení nazvané Dó, které se inspiruje tradiční formou japonských básní haiku. Tanečníci o představení mimo jiné uvedli, že projekt spojuje hlavně nový cirkus (žonglování/manipulace s předmětem) a tanec, žánrově ale zařaditelný nejblíže jako fyzické divadlo. „Pracujeme na objevování nových možností spolupráce dvou těl - dvou principů, moderního žonglování a pohybu.“ Autorem námětu a koncepce je Lukas Blaha, který také v představení spolu s Evou Starou vystupuje.

K představení dále pak vysvětlují: „Esteticky se inspirujeme japonskou tradiční jednoduchostí, elegancí a minimalismem. Pracujeme s odkazem a náznakem, ne reprodukcí, nápodobou. Stejně jako haiku pracuje s esencí, zkratkou a krystalizací, chceme tvořit vizuál celé inscenace s podobnou přesností a odůvodněním manipulace s objektem nebo vlastním tělem.
Bod , plocha, hmota, linie / míček, papír, tělo, závěsné lano – to jsou jediné materiály, které pro nás nyní mají v inscenaci místo a které v procesu zkoumáme.“ Více na http://cooltourova.cz/program/do/. (hav)