Oskarové filmy v ostravských kinech

7. březen 2019

(Aktualizováno 11.března)

Sošky Americké filmové akademie byly koncem února slavnostně rozdány. Pokud jste oceněné snímky dosud neviděli, můžete tak učinit v příštích dnech a týdnech. Nejúspěšnější oskarové filmy se totiž v ostravských kinech hrají i v těchto dnech.

Asi nejprestižnější Oskary letos získal film Zelená kniha režiséra a scénáristy Petera Farrellyho. Cena pro nejlepší film, nejlepší scénář a herce ve vedlejší roli svědčí o tom, že příběh putování drobného podvodníčka Tonyho "Pyska" Vallerongy (Viggo Mortensen) a slavného černošského klavíristy dr. Dona Shirleye (Mahershala Ali) po jižanských státech USA šedesátých let, v té době ještě plných neskrývaného rasismu, se filmovým akademikům líbil. A tato komediálně laděná road movie se líbí i divákům. kteří ho už viděli. Mimochodem Mahershala Ali (už má jednu sošku za film Moonlight) získal onoho třetího Oskara za vedlejší mužskou roli. Zelená kniha se hraje v Minikině ještě v úterý 19.března od 19.30 hodin a znovu v pátek 22.března od 17 hodin. Kino Luna jej uvádí v úterý a ve středu 12. a 13.března od 20 hodin.

Druhým nejúspěšnějším filmem se při rozdělování Oskarů stalo černobílé vzpomínkové drama Roma, dílo jednoho z nejuznávanějších současných režisérů, Mexičana Alfonsa Cuaróna. Příběh života středostavovské rodiny Mexika sedmdesátých let dvacátého století byl sice nominován v deseti kategoriích, ceny však získal jen za nejlepší režii, pro nejlepší neanglicky mluvený film a za kameru, což je další Oskar pro Alfonsa Cuaróna, který stál při natáčení filmu i za kamerou. Romu můžete vidět v Minikině  ve středu 13.března od 19.30 hodin a v neděli 17.března od 17 hodin.

Oskarovým se stal i britsko-americký snímek Bohemian Rhapsody, který je oslavou rockové skupiny Queen a především Freddieho Mercuryho. A právě za ztělesnění této nejvýraznější osobnosti britských Queen získal Oskara pro herce v hlavní roli sedmatřicetiletý Rami Malek. Film se hraje v českých kinech už týdny a s velkým úspěchem. V kině Luna si jej můžete užít 11.března od 19.30 hodin, v Minikině v pondělí 11.března od 17 hodin a v pátek 29.března od 19.30 hodin.

Laureátkou ceny pro nejlepší herečku v hlavní roli se stala britská herečka Olivia Colmanová (Tyranosaurus, seriál Noční recepční aj.), která upoutala v roli britské královny Anny ve filmu Favoritka. Historické drama z období první poloviny osmnáctého století natočil pětačtyřicetiletý, na filmových festivalech často oceňovaný řecký režisér Yorgos Lanthimos (např. filmy Špičák, Humr). Snímek získal jedinou sošku, i když nominován byl v deseti kategoriích. Nicméně ve Velké Británii i na filmových festivalech už získal mnoho významných ocenění. V březnu se hrála v Minikině v sobotu 9.března od 17 hodin.

(zh)