Osudy Tibetu a Tibeťanů přibližují filmové dokumenty

11. březen 2019

Ostrava je letos v březnu jedním z desítek míst v České republice, kde si lidé připomínají 60. výročí událostí, které jednou provždy změnily Tibet a Tibeťany. Tehdy bylo krvavě potlačeno povstání ve Lhase, při kterém přišlo o život více než 80 tisíc Tibeťanů a Jeho Svatost dalajlama byl donucen uprchnout do indického exilu. Také proto se v ostravských kinech a vratimovském kině Hvězda objeví filmy, které Tibet a jeho osudy připomínají.

Ve středu 13.března se můžete od 19 hodin v kině Hvězda podívat na pozoruhodný a ve světě oceňovaný filmový dokument Cesta vede do Tibetu, kterému je už pětašedesát let, ale pořád má dnešnímu divákovi co říci. Natočil ho český režisér Vladimír Sís (mj. autor Balady pro banditu, Poslední léče a mnoha dalších hraných i dokumentárních filmů) a přiblížil v něm život v Tibetu ještě před oním povstáním, jeho architektonické památky a také významné osobnosti - tehdy devatenáctiletého dalajlámu Tändzina Gjamcchema a pančhenlámu Čhökji Gjalcchäna. Film uvede koncem března také kino Art - ve čtvrtek 28.března ve 14, 16 a 19 hodin.

Jednou z akcí připomínající v rámci Festivalu ProTibet 2019 šedesáté výročí povstání Tibeťanů ve Lhase bude Minifestival tibetských filmů v Minikině. Ve středu 20.března jsou na programu čtyři dokumenty. Nejdříve od 16.30 hodin devadesátiminutový State of Control dvou amerických filmařů Christiana Johnstona, Darrena Manna přibližuje setkání s předními tibetskými aktivisty, kteří riskují svůj život, aby protestovali proti útlaku čínské vlády. Nemohou dokumentovat všechno, často jsou nuceni otočit kamery na sebe. Všechen jejich pohyb je monitorován, což vede k hotelovým útokům, krádežím vybavení a kybernetickému hackingu a špionáži. To vše ohrožuje jejich životy a tak jsou nuceni utéct ze země a vrátit se do USA.

Zhruba hodinový dokument Home To Tibet Američanů Alana Datera, Lisy Mertonové je příběhem naděje tibetského národa na zachování kultury a způsobu života. Dokument nabízí vzácný pohled do světa Tibetu a Tibeťanů, když sleduje cestu tibetského kameníka Sonam Lama z jeho exilového domu v Massachusetts do obsazené vlasti poprvé od útěku před 12 lety. Při přípravě na vstup do Tibetu a nebezpečí, kterým může čelit, navštíví Sonam buddhistická místa v Indii a Nepálu a setká se i s Jeho Svatostí dalajlamou. Když konečně dorazí do Lhasy, potká svoji sestru. Vrátí se zpátky nebo zůstane v Tibetu? Představení začíná v 18.30 hodin.

Večer od 20 hodin jsou na programu postupně dva snímky. Nejdříve šestnáctiminutový český dokument Kauza Tibet. Vytvořen byl speciálně k 60. výročí povstání Tibeťanů ve Lhase a mapuje čínskou okupaci Tibetu od lhaského povstání po současnost. Číňané tvrdí, že zbavili Tibet vlády teokracie a přinesli do země pokrok. Co na to Tibeťané? Odpověď se nachází právě v tomto dokumentu. Připomíná nucenou emigraci Jeho Svatosti dalajlamy a dalších tisíce následovníků, zničení 6 254 klášterů, násilnou smrt 1,2 milionu Tibeťanů.

Minifestival uzavře životopisné drama Pawo natočené Marvinem Litwakem a Sonamem Tsetenem. Film vypráví příběh mladého Tibeťana, který odletěl z Tibetu do exilu v Indii. Tam si musí vybrat mezi novým životem nebo bojem za svobodu v Tibetu.

(zh)