Tara Fuki po čase v Ostravě

15. březen 2019

Alternativní violoncellové duo Tara Fuki, které tvoří Dorota Barová a Andrea Konstankiewiczová, se představí v úterý 19. března od 19 hodin v ostravském klubu Parník. Obě violoncellisky se hudbě věnují od malička (konzervatoř, studium muzikologie, různé hudební projekty), ale až jejich společným setkáním v Brně v roce 2000 mohlo vzniknout duo Tara Fuki... Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná (své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány), křehce dynamická a výrazově nesmírně bohatá. Obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek, vytváří originální krasohled ženského nitra. Od svého vzniku slaví Tara Fuki koncertní úspěchy po celé Evropě a střední Americe. Za svou hudbu obdržely ocenění české Akademie hudby v kategoriích Alternativní hudba - World music a Objev roku za rok 2001 a v kategorii World music za rok 2007. V roce 2007 vystoupily jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu WOMEX ve španělské Seville.

Jejich poslední deska se jmenuje Winna a hudební publicista Tomáš S. Polívka o něm mimo jiné napsal: „Nahrávka se vydařila jak po interpretační, tak po autorské stránce. Okouzlí hned úvodní kompozice Żegnam. Do jednoduchého repetitivního motivu cella se v ní postupně vplétají nápadité, lahodně melodické vícehlasy, až hudba dosáhne hypnoticky konejšivého efektu. V jedné z nejpůsobivějších písní alba Anna si duo vystačilo dokonce a capella, se zpěvem vrstveným pomocí studiového playbacku. V aranžmá skladeb přitom nenajdeme ani jedno hluché místo.

V textech se Tara Fuki drží osvědčené zvukomalebné polštiny. S výjimkou písně Závrať, ve které si dokážou stejně mazlivě přizpůsobit i tvrdší češtinu. A pokud některá témata působí melancholicky, vyváží je snivost a fantaskní obraznost.“ Více na jejich webu: www.tarafuki.eu. (hav)