Hudba ze slavného hororu i Čajkovského hudební hit

18. březen 2019

Kdo si vybaví slavný Kubrickův film Osvícení, hororový thriller podle knihy Stephena Kinga s Jackem Nicholsonem v hlavní roli Jacka Torrance, plný děsivých vidin, vzpomene si možná, že součástí jeho působivosti byly nejen herecké výkony a kamera, ale i hudba. Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie, který se uskuteční 4. dubna od 19 hodin v Domě kultury Ostrava. Navštívit lze i generálku v 10 hodin.

Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu, ale i k dalšímu - Prokletému ostrovu Martina Scorseseho. Také v tomto filmu je obsahem „zvláštní psychika“, Leonardo DiCaprio ve filmu coby šerif Edward „Teddy“ Daniels vyšetřuje zmizení pacientky psychiatrické léčebny.

Po filmovém úvodu bude následovat snad nejpopulárnější klavírní koncert vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011. Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit.

Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál (8. 4. 2019). Do jeho programu zařadil italský pianista svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha.
„Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první CD. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ říká Colli. Další informace najdete na stránkách Janáčkovy filharmonie Ostrava. (www.jfo.cz, hav)