Hudební avantgardista v Ostravě a Opavě

30. březen 2019

Francouzský sopránsaxofonista Michel Doneda, významný hudební experimentátor, zahraje společně s českým trumpetistou Petrem Vrbou ve středu 3. dubna od 19.30 hodin v ostravském Domě umění. O den později pak oba improvizátoři vystoupí v opavském Matiční domě.

Pořadatelé k vystoupení uvádí: „V cyklu improvizované a experimentální hudby máme vzácnou příležitost poslechnout si jednoho z čelných představitelů světové avantgardy, stojícího po boku takových es jako je Fred Frith nebo John Zorn. Francouzský sopránsaxofonista Michel Doneda ve své hře prolíná abstrakce, neobvyklé zvuky a nápady a vytváří z nich konkrétní, soudržný projev, který podněcuje imaginativní účast posluchače. Využívá minimalistických, neokázalých, ale efektivních pohybů rtů, které umí proložit důrazným zakousnutím do plátku, aby kromě jemných zpěvavých tónů zaznělo i kvílení. Doneda patří k vysoce respektovaným a světově proslulým improvizátorům, kterého jsme v Česku mohli spatřit zatím jen ve dvou sestavách a to s Lê Quan Ninhem před jedenácti lety a vloni s Adrianem Myhrem, s nímž zahrál v ostravském Domě umění.

Donedu premiérově doprovodí klíčová postava domácí impro scény, trumpetista Petr Vrba. Oba hráče spojuje limitní přístup k nástroji, snaha o co nejotevřenější a nejcitlivější improvizaci a absence předem daných plánů. Jejich koncerty improvizované hudby jsou zkušeností, kterou sdílejí s publikem, prostorem a vůbec vším, co je obklopuje.“

Vstup na akci je zdarma. (hav)