Expediční kamera 2019 míří do Ostravy

10. duben 2019

Expediční kamera je filmový festival, který již od roku 2009 přináší do českých a slovenských kin ty nejlepší cestovatelské a dobrodružné filmy z mezinárodní i domácí produkce. Letos se vydala na svoji pouť 20.února v Praze a v Púchově, aby v pátek 12.dubna dorazila do ostravského kina Luna. Má už za sebou promítání v téměř dvou stovkách měst a obcí, aby v úterý 16. dubna ukončila letošní ročník v Litvínově. Mimochodem, v našem kraji můžete festivalové filmy shlédnout ještě v neděli 14.dubna ve frýdecko-místeckém kině Vlast.

A co můžete vidět při ostravském promítání od 17 hodin? České cestovatele bude reprezentovat pětačtyřicetiminutový dokument Matsés, který natočil z putování do nitra Amazonie Miroslav Haluza.

Mnoha cenami ověnčený snímek Stumped je dílem Američanů Cedara Wrighta a Taylora Keatinga o jednom projektu lezkyně Maureen na zdolání náročného výstupu (obtížnost 8+).

Třetím filmem je novozélandský dokument Waiau-Toa Odyssey o partě tří dobrodruhů, jednoho fotografa a filmaře, kteří se vydali na 300 km dlouhou 6denní cestu bez jakékoliv podpory. Naplánovali výpravu spojující divoké řeky a přírodní cyklotraily v téměř nedotčené divočině Nového Zélandu. Film je dílem režisera Simona Waterhause.

Do indického Kašmíru se vypravíme ve švýcarském šestadvacetiminutovém dokumentu Hanse Ambühla nazvaného podle hory Tupendeo v Himalájích. Na její prvovýstup se vydávají horolezci Stephan Siegrist s parťákem Thomasem Senfem...

Slovensko a jeho účast v Expediční kameře připomene dvaačtyřicetiminutový film Kroky na hraně režiséra Viliama Bendíka. Je o skupině slovenských ultraběžců, kteří se vydali po stopách Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera, kteří v roce 1944 utekli z pekla koncentračního tábora v Osvětimi a absolvovali 170 km dlouhou cestu do Žiliny a podali svědectví o systematickém vyvražďování Židů. Více než kopce a vzdálenost tentokrát ale na cestě bolí vzpomínky.

(zh)