PLATO buduje vlastní divadlo, po roce završí výstavní cyklus Dočasné struktury

12. duben 2019

V prostoru ostravské galerie PLATO vzniká monumentální divadelní a koncertní scéna inspirovaná architektonickým projektem starým sto let. Jde o jednu z uměleckých instalací výstavy Dočasné struktury 6, jejíž zahájení se uskuteční ve středu 17. dubna. Dalšími novými „strukturami“ jsou samostatný prostor pro školní vzdělávací programy s třítunovou sochou – stolem z hlíny a čtvrtá variace na prezentační prostor, tzv. displej. Pro PLATO je vytvořili tři umělci ze Spojených států, České republiky a Lotyšska.

Poslední výstava z celoročního cyklu Dočasné struktury doplní stávající galerijní vybavení o tři umělecké instalace určené ke každodennímu praktickému využívání. Kromě kina, knihovny nebo bistra bude mít PLATO také prostor pro dopolední aktivity určený školám a školkám nebo vlastní divadelní a koncertní scénu.

Stage, tedy pódium nebo jeviště, bude sloužit živým uměleckým aktivitám a divadelním nebo hudebním vystoupením. Je tvořena oválným jevištěm a mnohaúrovňovým hledištěm, které divákům umožní pozorovat účinkující z libovolného pohledu. Od ulice „divadlo“ oddělí opona sešitá ze sedmi druhů různě barevných a průhledných materiálů. „Projekt inspirovaly nerealizované plány na Totální divadlo architekta Waltera Gropia z roku 1926. Na půdorysu prostupujících se oválů jsme vytvořili soustavu propojených plošin, jejichž uspořádání zpochybňuje předem určené role herců a diváků,“ vysvětluje autor díla, umělec Than Hussein Clark.

Američan Than Hussein Clark je na umělecké scéně známý především jako performer, divadelní formát se však odráží i v jeho vizuální tvorbě. I proto jej kurátor Michal Novotný oslovil k realizaci Stage. „Than studoval herectví a jádrem jeho práce je zájem o teatrálnost projevu. Projekty divadel i scénografická řešení často převádí do sochařského uvažování. Obecně pozoruji velký návrat divadelního umění, se kterým mělo současné výtvarné umění dlouho problematický vztah, což odráží i fyzická podoba stage,“ vysvětluje volbu Novotný.

Lotyšskou umělkyni Dariu Melnikovou přizval k účasti na výstavě a k realizaci dalšího displeje rovněž Michal Novotný. Melnikova vytvořila instalaci, která slouží jako muzejní prostředí pro prezentaci soch a obrazů jiných autorů. Konstrukce z ohýbaných trubek, skleněných podstavců, závěsů a reflektorů, kterou doplňují také dvě stylizované antické sochy, v náznacích připomíná salón, místo činu v detektivním příběhu nebo právě nasvícenou muzejní expozici.

Umělkyně s kurátorem pro první výstavu vybrali umělecká díla studentů Fakulty umění Ostravské univerzity, která budou instalována jako součást „displeje“. Na zahájení výstavy tak doplní připravené podstavce a rámy v instalaci jedenáct soch, objektů, maleb i fotografií.

Další rozměrné umělecké dílo v podobě zázemí pro edukační programy je odpovědí na rostoucí zájem o programy PLATO ze strany škol a školek. Novou zónu s pracovním stolem a umyvadly navrhl pro žáky a studenty český umělec Martin Zet podle požadavků lektorek vzdělávacích programů. „Dlouho jsme zvažovali, koho oslovit. S návrhem zadat tuto strukturu Martinu Zetovi nakonec přišly naše lektorky edukačních programů Alice Sovadinová a Iveta Horáková, jejichž podíl na výsledku je zásadní,“ vysvětluje ředitel PLATO a jeden z kurátorů výstavy Marek Pokorný.
Ústředním prvkem zázemí je třítunová plastika ze sochařské hlíny, která je umístěna na zářivě žlutém kotouči o průměru devíti metrů. Rozměrná hliněná socha bude vznikat ještě v průběhu zahájení. Umělec Martin Zet ji spolu s návštěvníky domodeluje do podoby nepravidelného stolu s několika pracovními plochami umístěnými v různých výškách a náklonech, aby vyhovovaly každému. Tvůrčí proces bude ukončen teprve ve chvíli, kdy celý stůl zaschne a nebude dále tvarovatelný.

Zahájení výstavy Dočasné struktury 6, které se uskuteční 17. dubna, uzavře roční výstavní cyklus, v rámci něhož vznikalo ve spolupráci s 18 umělci funkční vybavení galerie. Struktury slouží také jako prostory pro pravidelné večerní programy. Den po zahájení výstavy proběhne například debata s účastí kurátora i autorů čtyř „displejů“, která se bude věnovat různým způsobům vystavování a prezentace informací. Na konci dubna se pak uskuteční koncert berlínského vokálního souboru Maulwerker, který prověří nově nabízené možnosti galerijní stage.