Horor v literatuře

15. duben 2019

Setkání s českým básníkem, esejistou, performerem a výtvarníkem Patrikem Linhartem, který vystoupí společně s filmovým kritikem a publicistou Martinem Jirouškem, je připraveno na čtvrtek 18. dubna od 19 hodin v ostravském Domě umění. Tématem večera bude horor v literatuře, ale také uvedení nové autorovy básnické sbírky Patrika Linharta nazvané Jáma a rypadlo.

Patrik Linhart je český básník, esejista, performer a výtvarník. Vystudoval ekonomii a pracoval jako učitel, sociální pracovník a novinář. Zabývá se např. literaturou fin de siècle, hororu a vexilologií. Pracuje jako editor, publicista a korektor. Literární recenze, eseje a glosy publikuje v časopisech Tvar a Host. Jeho tvorbu definuje prožitek severních Čech, imaginace a patafyziky. Linhartovy texty zhudebnily teplické punkové a industriální kapely.

Martin Jiroušek je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Od 90. let minulého století se věnuje popularizaci hororu v českém prostředí pomocí článků nebo komponovaných pořadů a přednášek. Vedle literatury se zaměřuje zejména na oblast filmu. V roce 2015 vydal v Protimluvu studii Černý bod – historie hororu v českých zemích. Vstup na akci je volný. (hav)