Vzácná sbírka grafik Francisca Goyi na zámku v Hradci n. Moravicí

10. květen 2019

Jedinečný cyklus grafik Francisca Goyi můžete obdivovat až do konce září 2019 ve Velké galerii Bílého zámku v Hradci nad Moravicí. Jde o kolekci 80 grafických listů pojmenovaný Rozmary. Výstava představí unikátní soubor satirických výjevů řadící se mezi vrcholná díla španělského umělce.

Výstava Caprichos (španělsky Rozmary) bude návštěvníkům přístupná samostatně nebo jako součást hlavního prohlídkového okruhu. V České republice se nachází pouze dva tyto cykly, zatímco v zámku v Hradci nad Moravicí je to kompletní soubor, Národní galerie disponuje neúplnou kolekcí těchto grafik. Sbírku získal pro zámek Hradec nad Moravicí kníže Felix Maria Lichnovský z Voštic s největší pravděpodobností přímo ve Španělsku. Zámek Hradec nad Moravicí představil nejvýznačnější soubor své grafické sbírky zatím pouze dvakrát, a to v roce 1965 a 1996. Nyní jej doprovází „Explicación de los Caprichos de Goya escrita por su propia mano“, tj. vysvětlení Goyových Rozmarů napsané jeho vlastní rukou.

Grafický soubor začal Goya tvořit v roce 1797 během pobytu na panství Sanlúcar de Barrameda, kam byl pozván vévodkyní z Alby. Ústředním motivem grafik je nemilosrdná kritika společnosti vyjádřená autorovým satirickým a sarkastickým pohledem na svět. Použitím reálných detailů zesměšňuje autentické osoby a jednotlivé profese, častými aktéry děje jsou rovněž zvířata v roli metaforických podobenství, převzatých z reálného světa lidí. Objevují se taktéž čarodějné scény s atmosférou plnou přízraků, překračující úzce kritický rámec souboru. Díky svému útočnému sarkasmu vzbudilo dílo především v prostředí nejvyšší madridské společnosti značné pobouření.

Rozmary byly vydány v roce 1799 v Madridu v celkovém nákladu 267 sérií. Vrcholná umělecká preciznost dodává námětům na razanci, Goyův expresionismus zde dosahuje maxima. Intenzivní linie leptů dotváří kontrasty s bohatou škálou odstínů, kompoziční osnovu často určuje lineární trojúhelníkové schéma. Dokonalá harmonie obsahu a formy značnou měrou přispěla ke světové slávě španělského mistra. Dílo je vysoce aktuální i v dnešní době. (www.npu.cz, hav)