Zpěvem uctili při soutěži Leoše Janáčka

14. květen 2019

(Aktualizováno 20. května)

Mezi zatím mladé, zároveň však úspěšné pěvecké soutěže, se v posledních letech zařadil Regionální festival v amatérském sólovém zpěvu o cenu Leoše Janáčka pořádaný Lidovou konzervatoří a múzickou školou v Ostravě. Jeho pátý ročník se konal po celý den v pátek 17. května v prostorách Lidové konzervatoře v Ostravě-Přívoze. 

Letos se přihlásilo rekordních 69 zpěvaček a zpěváků v deseti kategoriích. Pět kategorií je určeno pro soutěžící se zdravotním postižením. Pozoruhodný je na soutěži prostor, který nabízí amatérům od dvanáctiletých až po seniory (bez omezení jejich věku), a také zpěvačkám a zpěvákům se zdravotním postižením. Prestiž soutěže umocnilo i složení odborné soutěžní poroty, v níž zasedli renomovaní hudebníci a pedagogové v čele se zpěvačkou MgA. Kamilou Mazalovou (sólistka významných souborů jako je Collegium vocale 1704 nebo Ensemble Phoenix Munich).

Soutěžící zazpívali jednu povinnou lidovou píseň v úpravě Leoše Janáčka a jednu volitelnou vokální skladbu libovolného žánru. Pětičlenná porota je zařadila do zlatého, stříbrného či bronzového pásma. Výsledky najdete zde.

(zh)