Letošní Festival v ulicích představí omamnou kulturu Indie. Zahraje ale také Michal Hrůza nebo Voxel

10. červen 2019

Není nad to pořádně oslavit konec školního roku a začátek letních prázdnin! Není nad to si užít již devátý ročník Festivalu v ulicích, který 28. a 29. června zaplní centrum Ostravy hudbou, tancem, filmy, workshopy, stánky, sportovními aktivitami a programem pro rodiny s děti. Prostě příjemnou uvolněnou letní atmosférou. Letos se Festival v ulicích zaměří na pestrou a exotickou kulturu Indie. Vůbec poprvé v Evropě právě v Ostravě vystoupí bojoví akrobatičtí tanečníci Raibenshe, návštěvníci uvidí Kathakali – tanec v maskách, uslyší indický hip hop ze slamů Ta Dhom Project feat. Shri, vyzkouší si tradiční tanec z oblasti Kathak, moderní Bollywood nebo budou moci ochutnat indická jídla. Na hlavní scéně ArcelorMittal stage, která se letos vrátí přímo na Masarykovo náměstí, dále zahrají nejen čeští hudebníci Michal Hrůza nebo Voxel, ale také strhující zahraniční kapely – San Salvador z Francie, Oreada z Polska či Balkansambel ze Slovenska. Bohatý program bude po oba dny probíhat také na Černé louce a Slezskoostravském hradě. Vstup je na celý Festival v ulicích tradičně zdarma.

„Festival v ulicích znovu oživí centrum Ostravy. Od Masarykova náměstí přes Černou louku po Slezskoostravský hrad bude město žít veselím a radovánkami, které znamenají konec školního roku a začátek léta. Na obyvatele a návštěvníky čekají bezplatné koncerty, desítky jamujících muzikantů v ulicích, pouliční divadla, promítání filmů, tanec, soutěže a sportovní aktivity. Těší mě, že je Ostrava nejen sportovní, ale také festivalová, a že atraktivní festivalové programy do města každoročně přivábí desítky tisíc lidí. Akce ve městě pravidelně a celoročně finančně podporujeme, Festival v ulicích je jednou z nich,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

„Festival v ulicích je opět perfektně načasovaný, lidé mají možnost naplno přivítat prázdniny a užít si neuvěřitelně pohodovou atmosféru ostravských ulic a nabitý program. Stejně jako v předchozích letech na festivalu vystoupí sbor Hladnov Rock Choir. Určitě doporučuji jejich koncert nevynechat, jsem opravdu pyšný, že právě na tomto gymnáziu, které je jedním z krajských příspěvkových organizací, působí tak skvělí pedagogové, díky kterým se gymnazisté věnují kromě studia i dobré muzice. Doufám, že letos nevynechají Bohemian Rhapsody, v jejich podání je opravdu skvělá,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu Lukáš Curylo.

„Po úspěšné prezentaci katalánské kultury před dvěma roky jsme se letos obrátili na východ – na pestrou, omamnou a exotickou Indii, která ,okoření‘ tradičně bohatou nabídku našeho festivalu,“ vysvětluje ředitelka Petra Hradilová. Unikátní podívanou tak nabídnou tanečníci Raibenshe, kteří oživili téměř zaniklou indickou tradici – starověký bojový tanec s prvky akrobacie s dlouhými bambusovými tyčemi. Hudební projekt Ta Dhom Project feat. Shri vznikl v bombajském parku, kde tři studenti nedělní školy pod vedením hudebního mistra Viveicka Rajagopalana vytvořili zcela nový žánr indického hip hopu. Moderní pouliční rap postavili na základy Karnatické tradice, předávané z generace na generaci, která nemá obdoby.

V rámci hudebního programu zahrají vedle již uvedených jmen například kapela Nedivoč, formace Prague Cello Quartet se čtyřmi violoncellisty, mnohačlenný Gangsters of the Swing Orchestra se známými skladbami 30. let minulého století, dále Hladnov Rock Choir. Dalších jedenáct kapel vystoupí na scéně Musicmap. K hlavním zahraničním hvězdám patří francouzská kapela San Salvador, jejíž tři zpěvačky a tři zpěváci (spolu s dvojicí velkých bubnů) strhnou diváky provensálskou polyfonií na pokraji hlasových a fyzických možností. „Když loni San Salvador dozpívali na veletrhu Womex, kde se stali naprosto nečekanými hvězdami, nejčastější hodnocení znělo: nemám slov,“ láká Petra Hradilová. Slovenští Balkansambel roztančí diváky nejen tradiční balkánskou hudbou, ale i směsí slovenských lidovek, jazzu, a dokonce i vážné hudby. Mladá polská kapela Oreada míchá ortodoxní folklórní nálady s ležérním písničkářstvím.

Letos na návštěvníky na Taneční scéně ČPZP na Černé louce čeká hodně pohybu: ať už jako nejrůznější taneční show nebo workshopy, na kterých si budou moci vše sami vyzkoušet: od swingu přes flamenco, salsu až po tradiční indické i bollywoodské tance.

Tanci, včetně toho bollywoodského, se mohou zájemci věnovat také ve stanu Dance for life. Napodobováním tanečníků se nejen pobaví, ale zároveň zde vytančí peníze na dobrou věc – obnovu mokřadů v regionu nebo na provoz ostravské ordinace pro chudé. Vytančené peníze proplatí Českému svazu ochránců přírody a Armádě spásy ostravská huť ArcelorMittal Ostrava. Po tanci si mohou návštěvníci odpočinout v relax zóně městečka Dance for life, kde pro ně neziskové organizace připravily kreativní doprovodný program.

Na své si na Festivalu v ulicích přijdou tradičně rodiny s dětmi. Budou pro ně připraveny například Crex – středověká hra na hradě, věda a technika hrou, animované filmy, aktivity sdružení Balónek, Radost v písku, stolní hry Mindok i herní a relax zóna Hitrádia Orion.

A to není zdaleka vše – na návštěvníky čekají v centru Ostravy sportovní soutěže, Design zóna, gastronomické pochoutky z celého světa, ozvěny mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv, večerní projekce hudebních videoklipů či zajímavých studentských filmů, prohlídky Ostravy s lidmi bez domova Pragulic Ostrava, 4. ukrajinský festival, prezentace VŠB–TUO či neziskových projektů Hledáme rodiče a Rozkoš bez rizika (testování HIV). Budou moci také zajít do zón statutárního města Ostrava a Moravskoslezského kraje.

Pro všechny, kteří si budou chtít od bohatého festivalového programu na chvíli odpočinout, nebude ani letos chybět herní a relax zóna Hitrádia Orion. Najdete ji podle velkého srdce a oblíbeného promo týmu nejposlouchanějšího moravského rádia, který se postará o zábavu dětí i jejich rodičů. Čekat tu na vás bude spousta her a odnesete si i nějaký ten dárek. Unikátní festivalovou atmosféru pak bude Hitrádio Orion přenášet i mimo Ostravu prostřednictvím svého vysílání.

Více informací na www.festivalvulicich.cz.