Pozoruhodné dokumenty v ostravských kinech

10. červen 2019

(Aktualizováno 15. června)

Není to tak dávno, kdy se objevovaly dlouhometrážní dokumentární filmy v programu ostravských kin jen výjimečně. V posledních letech je tomu jinak a svědčí o tom i aktuální červnový program. Také tentokrát jsme našli nejvíce dokumentů v Minikině.

Mezi úspěšné snímky z červnového programu, které ostravská kina v minulých dnech hrála, ale určitě je v příštích měsících divákům znovu nabídnou (protože skutečně stojí za vidění) patří například španělský film režisera Davida Pujola Salvator Dalí: Pátrání po nesmrtelnosti nebo český dokument Trabantem tam a zase zpátly. Mezi úspěšné dokumenty paří i  nový španělský dokument Prado - sbírka plná divů o slavném madridském Museo sel Prado. Slavná budova dovršila 200 let existence a režisérka Valeria Parisi jí vzdává hold jako místu, které zájemcům zprostředkovává skrze tisíců úžasných muzejních exponátů, včetně děl velkých mistrů výtvarného umění, i kus historie Španělska. Film mělo na programu v minulých dnech Minikino a kino Art Domu kultury města Ostravy.

Jiným pozoruhodným dokumentem je pohled do života Alexe Honnolda, sportovce, který se připravuje na náročný horolezecký výstup a musí se zároveň vyrovnávat s nečekanými událostmi, které nabourávají jeho psychiku. Americký film Free Solo režijního dua Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyi má nejen silný příběh, ale i skvělou dechberoucí kameru. Není divu, že letos získal několik významných cen, včetně amerického Oscara jako ocenění za nejlepší celovečerní dokument. Free Solo je k vidění v Minikině v pátek 21. června od 17 hodin a také v klimkovickém kině Panorama ve středu 19. června od 18 hodin.

V Minikině bude v červnu na programu ještě jeden zajímavý dokument, tentokrát z dílny české dokumentaristky Theodory Remundové - Moje století. Je to mozaika příběhů, které se udály v průběhu staleté existence Československa, včetně historie posledních desetiletí. Tyto příběhy vypráví pětadvacet lidí z různých míst Česka, kterým je sto a více let. Film, který měl premiéru v českých kinech začátkem května, Minikino nyní uvede v úterý 25. června od 17 hodin.

(zh)