Cyklistický Czech Tour letos také v Ostravě a jeho okolí

7. srpen 2019

Již 11. ročník v současné době největšího českého cyklistického etapového závodu Czech Tour se v letošním roce uskuteční od čtvrtku 15. do neděle 18. srpna. Odstartuje časovkou družstev v Ostravě a bude pokračovat etapami v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Největší český mezinárodní etapový závod bude mít opět centrum v Olomouci, ale program etap dozná změn.

První úvodní etapa, kterou je tradičně časovka týmů, se přesouvá do Ostravy. Do samotného centra města a bude velice atraktivní. Technický okruh měřící 18,6 kilometru povede centrem města se startem a cílem v Trojhalí a krátkým stoupáním okolo Radvanic.

Do Ostravy se světová cyklistika vrací po třiadvaceti letech. Když v roce 1996 vyhrál Steffen Wesemann etapu Závodu míru ze Ziwyece do Ostravy, nikdo nečekal, toto město se dočká světové cyklistiky až za tolik let.

A pořadatelé nezapomenou ani na nejmenší diváky. Během dne budou mít děti možnost se zúčastnit závodů na dětských kolech a ty nejmenší na odrážedlech, kdy budou soutěžit O pohár hejtmana Moravskoslezského kraje. V Trojhalí se bude konat dětský den, kde na děti čeká skákací pirátská loď, skákací autobus a dětský koutek se soutěží. Po skončení závodu bude vylosován dětský výherce kola Scott.

Skvělou podívanou pro časovku, ale i další náročné kilometry zaručují týmy, které přijedou do Ostravy přímo z Tour de France. Budou to jezdci stájí Bora-Hansgrohe a Mitchelton Scott. Mezi dalšími 19 světovými týmy na startu časovky Czech Tour 2019 bude naši cyklistiku reprezentovat špičkový český tým Elkov Author s mistrem ČR Františkem Sisrem.

Začátek druhé etapy z Olomouce do Frýdku-Místku je shodný až po Pustevny s předchozími roky. Ale dále dojde k zásadní změně. Za Pustevnami prověří kvalitu jezdců Soláň, Velké Karlovice, Bumbálka a také závod projede přibližně 2,5 kilometru po Slovensku. Dále následuje Bílá, Palkovice a okruhy ve Frýdku-Místku s cílem na Radničním náměstí.

Třetí etapa z Olomouce do Uničova je taková hanácká klasika. "Pojedeme přes Konice, Loštice, Bouzov, Litovel a na závěr tři desetikilometrové okruhy okolo Uničova s cílem na Dukelské ulici, kde slavil v minulosti své první profesionální vítězství v Evropě Kolumbijec Fernando Gaviria, dnešní super star světové cyklistiky" pokračuje Vašíček.

Finále podniku druhé kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se odehraje z Mohelnice do Šternberka. A Jesenické vrcholy poslední den prověří dokonale peloton: Dlouhé stráně, Červenohorské sedlo, Videlské sedlo, stoupání na Liru mají mezi cyklisty respekt. A na závěr opět tři okruhy, včetně stoupání na Ecce Hommo, které tradičně závodní pole dokonale roztrhá. Tam s největší pravděpodobností vzejde vítěz Czech Tour 2019.

Program Czech Cycling Tour 2019:

15. srpna: Ostrava - týmová časovka na 18,6 km (start: 17:00)
16. srpna: Olomouc - Frýdek-Místek 212 km (11:30)
17. srpna: Olomouc - Uničov 173 km (11:00)
18. srpna: Mohelnice - Šternberk 178 km (10:30)

Podrobnosti najdete na http://www.czechcyclingtour.cz. (hav)