Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

ČEZ City Cross Sprint již tuto sobotu v Dolních Vítkovicích

13. únor 2020

Letošní zima se nese v duchu nadprůměrně vysokých teplot a rozhodně nedělá radost všem příznivcům lyžování. Navzdory nepříznivým podmínkám dokázali pořadatelé ČEZ City Cross Sprint připravit trať, na které i tentokrát nebude pod vysokými pecemi areálu Dolních Vítkovic v Ostravě nouze o napínavé souboje vyhlášených sprinterů z Česka i zahraničí. Závod odstartuje již v sobotu 15. února. V přímém přenosu jej odvysílá ČT Sport.

Populární běžkařský závod, který je určený mimo profesionálů také široké veřejnosti, se v Dolních Vítkovicích uskuteční již poosmé. V žádném z předchozích ročníků se však pořadatelé nemuseli vypořádat s tak nepříznivými podmínkami jako letos, kdy je na zimní období nezvykle teplo.

„Letošní extrémně teplá zima nám připravila nejen dostatek stresových situací, ale i nespočet nových vrásek na čele. Snažili jsme se zasněžovat technikou přímo v Dolních Vítkovicích, ale teplota pouze třikrát v průběhu zimy klesla pod 3,5 stupně Celsia, což je pro vytvoření potřebného množství sněhu nedostatečné,“ uvedl Martin Kráčalík z pořádající agentury Seven Days. „Abychom zachránili letošní ročník, obrátili jsme se na blízké lyžařské areály v čele se Skiareálem Bílá a obcí Bílá s prosbou o pomoc se zajištěním lepší techniky pro zasněžování a lepší logistiku pro výrobu sněhu. Díky této kooperaci se závod i letos uskuteční a závodníci i diváci se můžou opět těšit na zábavu a napínavé situace v bojích o první příčky,“ vzkázal Kráčalík příznivcům ČEZ City Cross Sprint.

Při pohledu na startovní listinu je jasné, že příznivci běžeckého lyžování uvidí v sobotu 15. února v Dolních Vítkovicích atraktivní podívanou. Divákům se představí mimo jiné vítěz z roku 2017 Phillip Bellingham z Austrálie nebo Even Northug, mladší bratr fenomenálního sprintera Pettera Northuga, který se stal dvakrát olympijským vítězem a třináctkrát slavil titul mistra světa. Účast potvrdil i trojnásobný vítěz a současný reprezentační trenér Dušan Kožíšek.

„Ohromně se těším na ostravský závod. Když jsem naposledy závodil v Česku na Jizerské 50, tak jsem vyhrál, takže jsem odhodlaný opět zvítězit. Věřím tomu, že uvidím spoustu příznivců kolem trati. Jsem zvědavý také na industriální prostředí Dolních Vítkovic. Mohlo by závodu dodat jedinečnou atmosféru. Je to atypické, ale zároveň sympatické, že mohou fanoušci náš sport vidět i na takovém místě,“ řekl norský reprezentant Even Northug.

Zatímco závodníci pojedou o medaile, všichni příchozí si mohou zazávodit „na suchu“ na běžkařských trenažerech a zároveň pohybem podpořit dobrou věc. „Ujeté metry přeměníme na finanční příspěvek pro Sportovní klub neslyšících SSK Vítkovice. Zdraví běžci tak svou energií pomohou neslyšícím sportovcům z Ostravy,“ vysvětlila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Závodit pro dobrou věc se bude v ČEZ Energy zóně, která nabídne všem divákům příležitost nabít si mobil (zapůjčení powerbanky) nebo vlastních baterek (relaxace na houpacím prknu). Nebude chybět ani atraktivní soutěž o ceny s panelem Lovec energie či netradiční fotobox.

Diváci se pochopitelně nebudou bavit jen u závodní tratě. Kromě běžkařského klání totiž bude tradičně připravený i bohatý doprovodný program. Atraktivní podívanou slibuje exhibice nejznámějšího českého biketrialisty pod hlavičkou RedBull Petra Krause, který je trojnásobný mistra světa a pověstný tím, že se vždy snažil posouvat hranice svého sportu. Svou účast přislíbil také cross-country cyklista Jaroslav Kulhavý, který za svou kariéru nasbíral pěknou řádku titulů. Vyčnívá mezi nimi zejména zlatá olympijská medaile z Londýna z roku 2012. Chybět nebude ani laserová biatlonová střelnice, kterou si návštěvníci akce v předchozích letech velice oblíbili, a také exhibiční závod VIP osobností v biatlonu. Malým návštěvníkům se pak v Dolních Vítkovicích bude věnovat Cirkus trochu jinak, který si pro ně připravil workshopy probíhající po celý den. Akce vyvrcholí slavnostním ohňostrojem a následnou after party v klubu BrickHouse, kde kapela Monkey Business oslaví 20 let na hudební scéně.

V předešlých letech se stalo tradicí, že po skončení ČEZ City Cross Sprintu je závodní trať zdarma přístupná široké veřejnosti. Nejinak tomu bude i letos, pokud to příroda dovolí. V rámci Týdne sportování si zájemci mohou změřit čas v běhu soupaž na sto metrů, zapůjčit a zarezervovat si lyžařskou výbavu na webových stránkách www.citysprint.cz a chybět nebude ani biatlonová střelnice.

Vstup na akci ČEZ City Cross Sprint 2020 je zdarma.

Časový harmonogram závodů

11:00 hodin: zahajuje provoz biatlonová střelnice a sportovní workshopy

13:20 hodin: závod dětí

14:25 hodin: vyhlášení výsledků závodu dětí

15:00 hodin: exhibice biketrialisty Petra Krause

15:10 hodin: parašutistická exhibice Dukla Prostějov a Compact Skydive Team

15:15 hodin: autogramiáda osobností v aule Gong

15:20 hodin: kvalifikace – dorost + dospělí

15:50 hodin: biatlonová exhibice

17:50 hodin: finále závodu dorostu

18:10 hodin: finále závodu mužů/žen

18:25 hodin: vyhlášení výsledků

ČEZ City Cross Sprint 2020 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolními Vítkovicemi. Záštitu nad akcí převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a policejní prezident Jan Švejdar. Generálním partnerem závodu je Skupina ČEZ.

Více informací o akci na www.citysprint.cz.