Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Pár dní před koncem roku si můžete zazávodit v Beskydech v běhu do vrchu

12. prosinec 2021

Každoroční běh do vrchu na trase Mosty u Jablunkova - Skalka se bude již po šestadvacáté konat ve středu 29. prosince. Závod odstartuje v 10 hodin.

Závod, na který se můžete registrovat již nyní, se uskuteční v oblasti Velkého Polomu v Moravskoslezských Beskydech (Skalka 930 m.n.m.). Soutěžit se bude v kategoriích: juniorky do 18 let, junioři do 18 let, muži, ženy, muži nad 40l et a v případě účasti více než tří mužů nad 50 let také v této kategorii. Podle pravidel každý účastník závodu může startovat jen v jedné kategorii, první v každé kategorii budou odměněni cenami.

Vlastní závod má délku 4 km s převýšením 400 metrů. Trať povede po turistickém chodníku a bude vyznačena fábory. Závod se uskuteční za každého počasí.

Počátky běhu do vrchu Mosty-Skalka sahají do 80. let a jsou spojeny se jménem Milana Podešvy jako organizátora této akce. Běh se tenkrát pořádal v letním období, ale trasa se téměř shodovala se současnou. Novodobá podoba běhu vznikla v roce 1995, rok po založení horolezeckého oddílu v Mostech u Jablunkova. Běh byl přeložen do zimního období, aby byl umocněn extrémní charakter závodu, který co se týká průměrného stoupání patří k nejprudším v republice.

V letech 1995-1997 běh končil na turistické chatě Skalka, která v roce 1998 do základů vyhořela. IV. ročník byl proto pořádán jako výstup na Skalku s cílem zahájit sbírku na obnovu chaty. Tradice zápisu absolutního vítěze na pamětní desku na chatě byla loni obnovena vyrobením repliky shořelého originálu.

Další informace najdete na stránkách závodu na http://homosty.ic.cz. (hav, foto: gotic.cz)