Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Dva novoroční výstupy přímo v Ostravě

25. prosinec 2021

Ostrava příliš hornatá není, přesto se zde pravidelně konají novoroční výstupy. Jinak tomu nebude ani v sobotu 1. ledna 2022, kdy se zájemci mohou vydat s Klubem českých turistů na Landek nebo třeba na haldu Emu.

Pokud se rozhodnete pro Landek, organizátoři na svých stránkách uvádějí, že start na výstup je individuální a to odkudkoliv. Cíl je u rozhledny na Landeku. Akce se koná od 9 do 13 hodin, občerstvit se bude možné v restauraci Harenda u Barborky v areálu Hornického muzea v Ostravě – Petřkovicích.

Ostravany oblíbený je také novoroční výstup na haldu Emu, které se s nadsázkou někdy také přezdívá ostravský Mount Everest. Trasu si opět účastník může zvolit dle vlastního uvážení. V cíli pak od 9 do 14 hodin každý účastník obdrží diplom, odznak z akce a Novoroční čtyřlístek.

Připomeňme si, že Landek je zalesněný protáhlý kopec, ležící ve slezské části statutárního města Ostravy v katastrálním území Koblova a Petřkovic nad soutokem řek Odry a Ostravice. Jedná se o evropsky i světově známou lokalitu především z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Jedná se o nejvýchodnější místo Českého masivu, podle kterého dostal také svůj název – Landek je počeštěný německý výraz Land-Ecke (kout země). Výška kopce je sice pouhých 280 m n. m., avšak i tak je zdálky dobře viditelný.

Halda Ema je ostravská kuželová halda (lidskou činností vytvořený kopec) v Slezské Ostravě na pravém břehu řeky Ostravice v Moravskoslezském kraji. Její vrchol byl prokazatelně ve výšce 325 m n. m. a zřejmě byl také nejvyšším bodem Ostravy. Vlivem prohořívání, usazování a důlní činnosti, se výška Haldy Emy snížila její výška se udává 312 až 315 m n. m. Halda je populární turistickou destinací, je zarostlá lesy a nabízí výhled na Ostravu a okolní města a vesnice, Beskydy, Nízký Jeseník, Moravskou bránu a do Polska.

K haldě lze dojít od ostravského výstaviště Černá louka (resp. od Sýkorova mostu) nebo od zoo po žluté turistické značce. Klub českých turistů tuto trasu pojmenoval po zakladateli české turistiky Adolfu Podroužkovi. Ema je druhým nejvyšším místem Ostravy. Tím prvním je kopec Nad Stádlem (334 m n. m.) v Krásném Poli , třetím pak vyvýšenina nad Hošťálkovicemi (318 m n. m.).

(hav, foto: ostravainfo.cz)