Moravskoslezský kraj poděkoval svým zdravotníkům a uspořádal další ročník SLAVNOSTNÍHO GALAVEČERA s podtitulem „Jen pro ten dnešní den“

Ve čtvrtek 7.10.2021, v sedmnáct hodin v podvečer, se v prostorách  Auly VŠB v Ostravě začali shromažďovat lidé oblečení ve společenských šatech. Šlo o zdravotníky oceněné Moravskoslezským krajem, který pro ně připravil další akci v podobě galavečera. Tentokráte nesoucí se v jiném duchu, než tomu bylo v předešlých ročnících.

A to s ohledem na události spojené s onemocněním COVID-19. Pandemie, na kterou zdravotníci nebyli a ani nemohli být připraveni. Podle mnohých dokázali skoro až nemožné. Hodiny v kuse bojovali oblečeni do speciálních oděvů, ne-li skafandrů, o životy druhých. Žízniví, hladoví, unavení. Dvanáct hodin bez přestávky ve sterilním prostředí, které jim ničilo kůži i sliznici. Chybějící kolegové izolováni v karanténách a přesčasy se staly jejich každodenním standardem.

Když si pomyslím, jak lidem vadí roušky a respirátory, nedovedu si představit, co by dělali na jejich místě. Zdravotníkům ale nezbylo nic jiného, než situaci zvládat. A zvládli to. Díky obětavosti a vysokému osobnímu nasazení každého z nich. Rádi by na mnohé okamžiky zapomněli, ale to se asi nikdy nestane.

Jen těžko si dokážeme představit, co prožívali. Vystaveni obrovskému tlaku a nevědomí, jak se nemoc bude vyvíjet. A neví se to dodnes. A tak dělali a dělají to, co je jejich pracovní náplní, zachraňují životy. I když víme, že nedokázali pomoci všem. "Je nám to líto a myslíme na ně," zaznívalo z úst mnoha z nich.

S devatenácti zdravotnickými zařízeními byly natočeny krátké medailonky, které přiblížily chod nemocnic a práci vybraných zdravotníků při plnění svých pracovních úkolů. A slovo Děkujeme si určitě zaslouží!

Oceněnými pracovníky byli zástupci těchto nemocnic a zařízení:

Nemocnice Třinec, Nemocnice s poliklinikou Karviná – Ráj, Karvinská hornická nemocnice, Nemocnice Havířov, Fakultní nemocnice Ostrava, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje, Bílovecká nemocnice, Nemocnice AGEL Český Těšín, Nemocnice ve Frýdku – Místku, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Městská nemocnice Ostrava, Sanatorium Jablunkov, Nemocnice AGEL Podhorská, Slezská nemocnice v Opavě, Nemocnice AGEL Ostrava – Vítkovice, Bohumínská městská nemocnice, Nemocnice AGEL Nový Jičín, Městská nemocnice v Odrách

Text a foto: Iveta Mauci

(sd)

Příbuzné články