Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Fakultní nemocnice Ostrava má novou angiolinku za téměř 20 milionů korun

17. říjen 2021

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) má novou angiolinku za téměř 20 milionů korun.

Přístroj dokáže ve velmi vysoké kvalitě zobrazit pohybující se srdce a cévy nebo ukázat vnitřní průsvit tepny. Nová angiolinka oproti předchozí vyzařuje menší dávku záření, a je tak šetrnější k pacientovi. Dokáže rovněž skládat obrazy z jiných zobrazovacích přístrojů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová.

Lékaři nejvíce oceňují hlavně lepší zobrazení pohybujícího se srdce a zejména koronárních tepen, které mají v průměru dva až tři milimetry. "Přístroj je dokáže přesně zobrazit. Nejenom zda jsou průchodné, zúžené anebo úplně uzavřené, ale také zda uvnitř tepny není krevní sraženina, anebo zda je implantovaný stent v celé délce plně rozvinut," uvedl primář Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické kliniky Marian Branny. Zařízení zároveň umí vstříknout do tepny za velmi krátkou dobu velké množství kontrastní látky, dokáže změřit invazivní tlak, a lékaři už tak nemusí dělat pacientovi další vpich.

"Nová angiolinka stála včetně stavebních prací necelých 19,4 milionu korun. Více než 8,5 milionu činila dotace zřizovatele. Po jejím uvedení do provozu ihned začaly práce i na výměně druhého z celkem tří přístrojů, kterými nemocnice disponuje," řekl ředitel FNO Jiří Havrlant.

Na angiolince zdravotníci denně vyšetří 15 až 20 pacientů. Nejčastěji trpí onemocněním koronárních tepen, anginou pectoris nebo hrozícím či akutním infarktem. Na angiolince je ročně vyšetřeno 3300 takovýchto pacientů. Oddělení hospitalizuje okolo 5200 pacientů za rok.

(sd, Zdroj: ČTK)