Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Mráz přinesl možnost výcviků moravskoslezských hasičů na ledě

Na několik vodních plochách v Moravskoslezském kraji měli profesionální hasiči (z HZS MSK) ve druhé polovině ledna 2022 konečně možnost – díky předchozím mrazům – praktického výcviku záchrany bruslařů a dalších osob, pod nimiž se propadl nedostatečně silný led. Další jednotky hasičů již mají připravené plány výcviků na ledě na únor.

„Lední“ výcvik tak například absolvovali tento týden na Bílovecké přehradě zdejší profesionální hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ze všech tří čtyřiadvacetihodinových směn, minulý týden jejich kolegové z Vítkova na vodní nádrži Balaton (asi 2,5 km jihovýchodně od Vítkova) a novojičínští zase na Čerťáku u Kojetína.

Výcviky jsou obdobné. Trénují se pobyty a pohyby v ledovém vodě a různé postupy záchrany topících se osob, například pouze hasičem, přivázaným k lanu, pak pomocí žebříku, záchranného pytlíku, hasičské hadice, páteřní desky a také pomocí nafukovacích záchranných saní RS5. Cvičící ze stanic HZS MSK jsou vybaveni moderními nepromokavými kombinézami (včetně záchranných vest) a přilbami.

Před samotným výcvikem musí hasiči často vyřezávat otvor do ledu pomocí motorové pily. Například na Balatonu (u Vítkova) měl minulý týden led tloušťku 5 až 7 cm, tento týden na Bílovecké přehradě to bylo přes 10 cm. Po každém výcviku byl vyřezaný otvor zabezpečen viditelně nataženou vytyčovací páskou s nápisem „Hasiči – zákaz vstupu“, aby se minimalizovalo riziko pádu do tohoto prostoru.

Profesionální hasiči z HZS MSK cvičí během zimních měsíců na ledu obvykle ve všech šesti okresech kraje. Opavští a krnovští nejčastěji na zamrzlé či tající řece Opavě, hlučínští a ostravští na hlučínské Štěrkovně, českotěšínští na vodní nádrži Hrabina a novojičínští například na vodní nádrži Čerťák. Orlovští hasiči mají rádi vodní nádrž Těrlicko., místečtí Olešnou.

Například při úterním (25.1.2022) výcviku první ze tří směn na Bílovecké přehradě to vypadalo, že hasiči budou mít bez práce (tedy bez řezání ledu) vhodnou plochu i s tenkým ledem hned u břehu, kde se předtím usídlilo hejno (nepříliš) divokých kachen. Problémem zde nakonec byla malá hloubka.

(mabys, zdroj: HSZ MSK)

Příbuzné články