Opěrnou zeď na Bazalech ozdobí zajímavý mural

Na opěrné zdi o ploše takřka 1000 m² na ostravských Bazalech vznikne originální dílo Jana „Bogyho“ Lörincze. To vyplynulo z mezinárodní výtvarné soutěže Mural Bazaly, které se zúčastnilo celkem 11 autorů či uměleckých kurátorů. Hlavním tématem byla významná transformace města Ostravy a Moravskoslezského kraje, včetně připomenutí nejznámějšího ostravského sportovního klubu FC Baník, který je neodmyslitelně spjat se stadionem Bazaly a který v letošním roce slaví 100. výročí existence.

Soutěž vyhlásilo statutární město Ostrava společně s Moravskoslezským krajem, který je majitelem zdi a následně realizaci díla zadá. Všechny soutěžní návrhy můžete vidět na streetart.ostrava.cz/vysledky.

„…Vše začalo prvotním Výkopem (Baník 100let), až pak následoval Velký třesk a vznik života. Fosilní usazeniny překvapí svým hořením prarodinu z Landeku – kámen hoří! Černý kámen svým teplem přitahuje lidi z daleka. Vidina lepšího života. Zkoumání podzemí. Zaslepení červenou vlajkou. Klíč k nové době, a Ostrava dnes.“ Takto Jan Lörincz (Bogy) popisuje dílo, které bylo porotou vybráno jako vítězné zcela jednomyslně. Originalitu celého návrhu doplňuje i způsob realizace. Autor počítá s použitím pigmentu, který bude vytvořen ze stavebního odpadu a odpadů z těžby nerostů v blízkosti dané lokality. S tímto jedinečným procesem budou seznámeni i studenti uměleckých škol. Autor návrhu počítá s organizací workshopu, který technologický postup studentům představí.

Realizaci uměleckého díla bude financovat Moravskoslezský kraj, který vlastní nejen samotnou zeď, ale i přilehlou komunikaci. „Správa silnic Moravskoslezského kraje už začala s opravou zdi, bylo potřeba odstranit náletové dřeviny a vyčistit bezprostřední okolí budoucího mural artu. Následně bude nutná oprava betonu a spár, očištění celého povrchu, a hlavně jeho impregnace. Připravíme umělcům obří umělecký prostor, který ostravské Bazaly ozvláštní, ale taky ponese svědectví o transformaci, kterou náš region prochází. Oprava zdi by měla být hotová v polovině července, během srpna budou cestující v trolejbusech a autech moci sledovat, jak dílo na zdi vzniká. Hotovo by mělo být v září,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro průmysl a chytrý region Jakub Unucka.

Porota ocenila také další soutěžní návrhy. Na 2. místě se umístilo dílo uměleckého kolektivu Petr Lysáček, Vendula Chalánková, Ján Obyšovský, třetí místo obsadil návrh Aleše Veselého. Všechny návrhy budou v brzké době prezentovány na sociálních sítích města. Mimo oceněné porota vyzdvihla kvalitu a originalitu dalších děl, které by za souhlasu města a autorů mohly být realizovány na jiných místech.

Město Ostrava se zavázalo k podpoře vzniku streetartových děl. Projekt Mural Bazaly tak není jediným počinem, které veřejný prostor obohatí o umělecké dílo. Odborná pracovní skupina Streetart Ostrava ve spolupráci s odborem investičním města nyní připravuje zadání pro mural v aktuálně rekonstruovaném podchodu u zastávky Dřevoprodej jehož realizace proběhne po dokončení stavby začátkem příštího roku. Na základě mapování ploch vhodných k realizaci streetartových děl, které proběhlo za spolupráce s veřejností v roce 2021, dále doporučila stěny ideální pro legální volnou tvorbu. Jednou z prvních vlaštovek je plocha na náměstí Jurije Gagarina, kterou rada městského obvodu Slezská Ostrava v půli května odsouhlasila jako plochu legální pro uměleckou tvorbu. V jednání je legalizace dalších ploch v městském obvodu Ostrava Jih.

(hav s využitím tiskové zprávy, foto: vizualizace budoucí podoby ostravského muralu od Jana Bogyho Lörincze)