Aplikace ostravského studenta pomůže s hledáním parkování

Aplikace pro smartphony nazvaná Parkování ve městě, kterou jako svou bakalářskou práci vytvořil mladý informatik Dominik Sliwka z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, pomáhá řidičům nejen z Ostravy v reálném čase najít místo pro jejich auta.

Aplikace ostravského studenta umí v reálném čase sbírat data vybraných veřejných (většinou placených) parkovišť a řidič tak na displeji telefonu s operačním systémem Android přehledně vidí, kde je možné zaparkovat. Díky propojení s mapovými podklady se pak může řidič nechat navigovat přímo k volnému parkovacímu místu.

„Výhodou aplikace je, že si uživatel pro její plnohodnotné využití nemusí zřizovat uživatelský účet a obejde se bez emailu i hesla. Aplikace je tak okamžitě přístupná hned po nainstalování. Na základě nastavení systémového jazyka u mobilního telefonu je navíc plně k dispozici nejen českým uživatelům, ale i těm zahraničním. Přizpůsobí se jazykům uživatelů ze sousedních zemí jako Polsko, Slovensko, Německo a v případě jiného jazyka se automaticky přepne do angličtiny,“ popisuje autor aplikace a student Dominik Sliwka .

„Data, s nimiž aplikace pracuje, jsem získal od Geografického systému města Ostravy (GISMO) a jmenovitě od pana inženýra Zdeňka Procnera, se kterým jsem mohl konzultovat své vize i funkce aplikace. I v návaznosti na konzultace jsem pak při vývoji upravoval některé prvky aplikace,“ upřesňuje Sliwka.

V současnosti aplikace může pomoci řidičům najít informace o parkování na vybraných místech v Ostravě a Brně. Kromě toho pracuje i s daty z Frýdku-Místku, kde si však řidič může zobrazit pouze data o maximální kapacitě parkovišť, bez aktualizace v reálném čase. Oproti jiným aplikacím má apka Parkování ve městě hned několik výhod.

Ve vývoji aplikace chce student dál pokračovat. Počítá mimo jiné i s se spuštěním webové platformy, která by umožnila získat potřebné informace o parkování i těm lidem, kteří si nechtějí do svého telefonu nainstalovat aplikaci. Kromě toho je ve hře i vznik rozšíření pro zařízení s operačním systémem iOS.

Studenti katedry informatiky a počítačů (KIP) Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity pravidelně řeší ve svých závěrečných pracích úkoly, které mají přesah do reálného života. Vybírají si z nabídky firem, pro které vymýšlejí různorodá řešení nebo třeba vytvářejí aplikace, jež mohou pomáhat každému z nás.

Aplikace je dostupná na stránkách parkovanivemeste.cz.

(hav na základě tiskové zprávy, foto: osu.cz)

Příbuzné články