VOLBY 2022: Jak postupovat, aby váš hlas nepřišel nazmar

Kolik členů má zastupitelstvo ve vašem městě či obci? Pokud nevíte, neumíte volit v komunálních volbách, možná zahazujete své hlasy, a možná dokonce podporujete někoho, koho nechcete. A budete volit do senátu? Také nevíte....

Jak postupovat, pokud chcete v komunálních volbách využít preferenční křížky pro konkrétní osobnosti? Proč někteří kandidáti do obecních zastupitelstev přeskakují své kolegy a kolegyně na kandidátce? Proč křížkování ve velkých městech a městských částech v naprosté většině nemá efekt? A hlas udělený kandidátovi pomocí křížku skoro vždy ve skutečnosti využije jiný kandidát, který je vpředu kandidátní listiny.

Víte, kolik máte hlasů?

Pokud neznáte velikost zastupitelstva vašeho města či obce, je vysoké riziko, že zahazujete své hlasy, nebo dokonce podporujete někoho, koho nechcete. 

Kolik míst mají zastupitelstva měst? Ostrava jich má 55. Pokud chcete využít preferenční křížky pro konkrétní osobnosti, je znalost velikosti zastupitelstva klíčová a rozhodně se ji vyplatí zjistit. Najdete ji snadno – je nahoře na každém hlasovacím lístku.

V obecních volbách je možné hlasovat trojím způsobem:

  • zaškrtnout „velkým křížkem“ celou kandidátku jedné z kandidujících stran;
  • označit jednotlivými křížky konkrétní kandidáty podle vlastního výběru (pozor, nesmí se překročit počet členů daného zastupitelstva);
  • kombinace obou postupů, tj. vybrat si několik konkrétních osobností a zbylé hlasy svěřit některé ze zbývajících stran či uskupení.

Tyto tři varianty sice většina voličů ovládá, ale málokdo ví to podstatnější: co se s hlasy stane po uzavření volebních místností. 

Obecně platí, že ve městech a obcích s malými zastupitelstvy obvykle kandiduje méně stran a uskupení a voliči více využívají preferenčních křížků, mnohdy proto, že kandidáty a kandidátky osobně znají.

Proč někteří kandidáti přeskakují a jiní ne?

Úspěšní „skokani“ dostávají dost preferenčních hlasů (tedy křížků). Jenže někoho přeskočit je výrazně těžší v obecních volbách než ve sněmovních. A aby to nebylo jednoduché, ona obtížnost se zvyšuje s velikostí měst (zastupitelstev), kde voliči často dávají „velký křížek“ celé jedné straně (kandidátní listině).

Co se děje při sčítání?

U komunálních voleb je pro poskočení nahoru je třeba získat o 10 % víc, než je průměr hlasů na jednoho kandidáta na dané listině. Křížky tak ve skutečnosti nejsou jen preferenční hlasy pro vybranou osobnost, ale primárně hlasem pro celou kandidátní listinu. Křížek u konkrétního jména znamená jen možnost, jak někoho posunout výš, ovšem s nejistým výsledkem.

Komunální volby klamou

Přestože volič disponuje více hlasy, které může rozdělovat mezi kandidáty i více politických stran, jedná se o listinný poměrný systém. Reprezentaci malých stran omezuje pětiprocentní uzavírací hodnota, která se nijak nenavyšuje pro koalice stran.

Jak nepodporovat kandidáty, které nechci

V komunálních volbách se často stává, že voliči rozdávají křížky stejným způsobem jako kroužky ve volbách sněmovních. Z toho plynou dva hlavní problémy:

  • Nepoužijí veškeré své možné hlasy.
  • Dávají (leckdy nevědomky) hlasy kandidátům, které volit nechtěli.

Jedním extrémem jsou malé obce, kde „skokani“ bývají častější, tedy křížkování v takových obcích může dávat smysl. 

Druhým extrémem jsou největší města a velké městské části. Žádná strategie, jak se zbavit kandidáta, kterému volič nechce dát svůj hlas, neexistuje. Jediný způsob, jak někoho nevolit, je nevolit celou kandidátní listinu, kde se dotyčný nachází, a úplně ji vynechat.

(sd, Zdroj: poradnaproobce.cz)

Příbuzné články