Kvetoucí kamélie v Květné zahradě v Kroměříži

11. březen 2018

KROMĚŘÍŽ – Až do 25. března si můžete udělat výlet do Kroměříže na výstavu Kamélie dell´arte: kvetoucí kamélie v Květné zahradě a kouzlo divadelního prostředí. Letošní ročník výstavy kamélií v Kroměříži tematicky provází divadelní prostředí – představení komedie dell´arte. Kvetoucí a půvabné, původem cizokrajné, květy kamélií mohou návštěvníci obdivovat ve Velkém a Palmovém skleníku Květné zahrady. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý doprovodný program.

Návštěvníci výstavy zhlédnou ve sklenících desítky vzácných kamélií, některé z nich jsou staré více než sto let. Spolu s kaméliemi Botanické zahrady Liberec jsou nejstaršími v České republice. Kamélie se v Květné zahradě v Kroměříži začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Dnes sbírku kamélií tvoří čtyřicet původních rostlin, z toho deset dosahuje výšky nad pět metrů. V sortimentu jsou zastoupeny červeně, růžově i bíle kvetoucí rostliny v několika odrůdách. Sortiment rostlin je stále rozšiřován díky spolupráci se zámkem Rájec, který se pyšní s druhově nejbohatší sbírkou kamélií u nás.

Výstava kamélií s názvem Kamélie dell´arte je tematicky laděná do divadelního prostředí komedie dell´arte. Tato spojitost má opodstatnění v tom, že herci předního evropského divadla Comédie-Française, kteří ve své době udávali směr módy, nosili na kabátě bílý kaméliový květ. Přispěli tak k rozšíření módy pěstování kamélií v Evropě.
Další podrobnosti najdete například na stránkách kroměřížského zámku https://www.zamek-kromeriz.cz/cs. (hav)