Švédští tátové zamířili do Ostravy

9. říjen 2018

Pětadvacet velkoformátových portrétů švédských otců, kteří se rozhodli zůstat se svými dětmi doma na rodičovské dovolené, dočasně obsadilo prázdné místo proluky po bývalé květinové síni na Masarykově náměstí. Putovní výstava švédského držitele ceny World Press Photo Johana Bävmana obohatí centrální náměstí do 4. listopadu.
Jedná se o společný projekt Švédského institutu, Velvyslanectví Švédska, projektu Refill Ostrava a kulturního centra Cooltour Ostrava. 

Švédští tátové – dojemná putovní výstava uznávaného fotografa Johana Bävmana – dorazila v minulém týdnu do Ostravy. Pětadvacet velkoformátových portrétů bylo vystaveno na rohu ulic Zámecká a Dlouhá, tedy v prázdné proluce po bývalé květinové síni na Masarykově náměstí.

„Výstava vlastně zkoumá, co tatínky vedlo k rozhodnutí zůstat se svými dětmi doma, jakou zkušenost jim rodičovská přinesla a jak se v důsledku změnil jejich vztah k partnerkám i dětem. Cílem výstavy je ukázat přínosy rovnosti můžu a žen v rodičovství pro jednotlivce i společnost,“ přibližuje Martin Severýn z kulturního oddělení švédského velvyslanectví v ČR.

Švédsko se v roce 1974 stalo první zemí na světe, která mateřskou dovolenou nahradila dovolenou rodičovskou. Nyní se jedná o jeden z nejvelkorysejších systémů rodičovské dovolené na světě. Současný režim umožňuje rodičům zůstat doma se svým dítětem 480 dní – placených státem. Z rodičovské dovolené je pak devadesát dní vyhrazeno výlučně pro každého z rodičů.

„Tátové si v současné době ve Švédsku vybírají zhruba pětadvacet procent celkového počtu dní, který má pár k dispozici,“ vysvětluje velvyslankyně Švédska Viktoria Li. „Jsem nadšená, že se výstava může představit i v Ostravě, s vedením města i Cooltourem máme totiž za sebou několik skvělých společných projektů. Švédští tátové mají především inspirovat – přibližují příběhy mužů, kteří se se svými dětmi rozhodli zůstat doma alespoň šest měsíců,“ doplňuje velvyslankyně.

Fotografický projekt Johana Bävmana měl obrovský dopad a je uveřejňován a sdílen po celém světe. Johan Bävman (*1982) je fotograf na volné noze žijící ve švédském městě Malmö. Za své snímky získal řadu ocenění, včetně ceny World Press Photo, POY, Sony Award, NPPA, cenu UNICEF Photo Award a ocenění v nejprestižnějších švédských fotografických soutěžích.