Knižní festival Ostrava

12. únor 2019

Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Pak právě pro vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 na Černé louce v Ostravě.

Těšit se můžete na nakladatelství Albatros Média, MOBA, Host, JOTA, Knihcentrum.cz, Bookmedia, Audioteka.cz, Portál, Mladá fronta, Meander, Epocha, Olympia, Slovart, Domino, Mystery film, Hejkal, Albi, platformu Pointa Publishing a Protimluv a mnoho dalších, kteří na festival dovezou ty nejzajímavější knižní tituly, novinky a bestsellery.

Součástí Knižního festivalu bude také bohatý doprovodný program v podobě výstav, setkávání s autory a především pak 3 dny plné debat, přednášek a besed, které se uskuteční hned na třech scénách:

Scéna Voices of Freedom, jejíž program tvoří Černá louka ve spolupráci s Centrem PANT, bude tematicky rozdělená do třech okruhů, jejichž pojítkem je 30leté výročí od samotové revoluce 1989. V pátek se budeme věnovat tématům sci-fi, fantasy a komiksům. Dopoledne nabídneme pestrou škálu přednášek pro školy, které vyvrcholí vyhlášením vítězů soutěže Nakresli si svůj komiks určené žákům a studentům základních a středních škol. Slavnostní předání cen proběhne ve 13 hodin na podiu scény. Sobotu budeme věnovat komunikaci a médiím, kde se zaměříme na tzv. nová media a nové komunikační kanály (blog, youtube a Instagram), propagandu, fake news a dezinformace. Neděli zakončíme tématy lidská práva a svoboda, jejichž dodržování je běžnou součástí našich životů, v jiných zemích to však tak samozřejmé není. Rozeberme pojem svobody a její vnímání, vývoz lidských práv, své zkušenosti vám předají váleční a zahraniční zpravodajové. Na scéně přivítáme např. Erika Taberyho, Františka Kotletu, Oskara Fuchse, Kristýnu Sněgoňovou, Bohdana Volejníčka alias BoboKinga, Arnošta Vašíčka, Petra Koláře, Jiřího Walkera Procházku či Kláru Smolíkovou.
Nakladatelská scéna poskytne prostor nakladatelům, kteří chtějí prezentovat své novinky a autory. Představí se zde např. Margit Slimáková, Dominika Gawliczková, Martin Krejsa, Markéta Hejkalová, Lydie Romanská, Eva Tvrdá, Max Gronach, Marek Pražák, Břicháč Tom, Markéta Kutilová a Lenka Klicperová, svou činnost představí také Obec českých a slovenských spisovatelů.

Komorní scénu zaplní aktivity komornějšího typu, jako jsou scénická čtení, recitování, autorská čtení či speciální workshopy jako pohádkové dílny anebo tvůrčí psaní.

Po celou dobu konání festivalu se návštěvníci mohou účastnit workshopů, mezi něž patří např. Japonská knižní vazba či Krasopis, v herní zóně dostanou příležitost vyzkoušet si a zakoupit hry od Mindoku, přečíst knížky s organizací Celé Česko čte dětem nebo vyrobit knižní záložky. Různé aktivity nejen pro děti si připravila zóna organizací Moravskoslezského kraje mezi, než patří Moravskoslezská vědecká knihovna, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Ostravské muzeum, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Muzeum v Bruntále, Muzeum Novojičínska a Muzeum Těšínska. V odpočinkové zóně budou k dispozici knihy ke čtení z projektu Knihovny Města Ostravy, Druhý život knih. Pro milovníky cizojazyčné literatury jsme připravili zónu Evropské literatury, kterou zaštiťuje Zastoupení Evropské komise ČR, a kde najdete zástupce evropských kulturních center sídlících v ČR. Prostory pavilonu A doplníme o výstavy např. 100 let knihovnictví a komiksy, které nám zaslali studenti do školní soutěže. Během festivalu bude káva, čaj, nealko a drobné občerstvení k zakoupení v Kavárně Centra PANT, kterou naleznete v těsném sousedství scény Voices of Freedom.

Vstupné: předprodej vstupenek online a na pobočkách Ostravainfo

Třídenní: 200 Kč dospělí, 100 Kč děti, studenti, důchodci, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů (doprovod ZTP/P zdarma)

Jednodenní: 100 Kč dospělí; 50 Kč děti, studenti, důchodci, držitelé TP, ZTP a ZTP/P průkazů (doprovod ZTP/P zdarma)

Provozní doba pavilonu A během akcí: pátek 1.3. 10:00–18:00, sobota 2.3. 10:00–18:00, neděle 3.3. 10:00–16:00

Více na www.kniznifestival.cz a www.cerna-louka.cz a na facebooku @cerna.louka.ostrava