Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

O bytové družstvo Nové huti se kvůli směnkám zajímá policie

3. leden 2022

V listopadu loňského roku jsme uveřejnili článek "Strach o byty a nejistota: Jak bytové družstvo Nové huti přišlo o 20 milionů?"o neuvážené investici do Arca Investments a.s., která vystrašila členy ostravského bytového družstva Nová huť (SBD NH).

Policie začala aktivity SBD NH prověřovat. Vyslechla i bývalého předsedu představenstva Petra Opletala, mimo jiné ředitele ZŠ Jugoslávská v Ostravě Zábřehu. "Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu Porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti," uvedla Eva Michalíková, mluvčí moravskoslezské policie. 

O finanční operaci nebyli informování ostatní členové představenstva, ředitel ani kontrolní komise.

SBD NH na svých webových stránkách v prosinci zveřejnilo oznámení, ve kterém situaci vysvětluje. Podle něj se dva z devíti členů představenstva v roce 2019 bez vědomí družstva rozhodli investovat dvacet milionů korun do směnek Arca Investments a.s. "O této finanční operaci nebyli informování ostatní členové představenstva, ředitel ani kontrolní komise," uvádí se ve vyjádření, které mimo jiné podepsal i ředitel družstva Lubomír Šebesta.

Jednou ze dvou zmíněných osob je tehdejší předseda představenstva Petr Opletal.  

Z účtu bytového družstva nemůže odejít dvacet milionů korun, aniž by o tom vedení nevědělo. 

"Investice byla vedena snahou o zhodnocení finančních prostředků družstva," uvedl k tomu Petr Opletal, který odmítl, že by vedení SBD NH o investici nevědělo. "Nezříkám se své odpovědnosti za podpis směnek a smlouvy vztahující se k této investici, ale vedení družstva o tom muselo vědět. Investici doporučila ekonomická náměstkyně družstva, která je současně zástupkyní ředitele. Předpokládám, že si vedení družstva takové důležité informace předává. Dle ekonomické náměstkyně se mělo jednat o bezpečnou investici, které se navíc zúčastnilo i dalších 14 bytových družstev napříč celou Českou republikou," řekl Petr Opletal.

Pouze jsem podepsal smlouvu.

"Já osobně jsem nikdy neměl oprávnění k dispozici s družstevními účty. Takovou finanční operaci jsem zkrátka nemohl provést. Pouze jsem podepsal smlouvu, směnky jsem nikdy v držení neměl," dodal Petr Opletal. "Směnky jsou uloženy v trezoru SBD NH. I z tohoto důvodu vedení nemůže popírat fakt, že o jejich existenci nevědělo. Účetnictví družstva samozřejmě podléhá kontrole auditora a kontrolní komise. Tyto orgány tedy také o celé transakci musely vědět," doplnil dále Petr Opletal.

V minulých dnech kvůli směnkám opravdu vypovídal na policii. "Vše jsem detailně popsal. Na úrocích ze směnek SBD NH vydělalo celkem přes milion korun. Poté však přišel bankrot Arca Investments a.s. Družstvo své pohledávky přihlásilo do insolvenčního řízení. Do tří let by se do pokladny mělo vráti 55% z neuhrazené pohledávky."

Vše máme pod kontrolou.

Vedení SBD NH na svých webových stránkách své členy uklidňuje. "Vzniklá situace, jakkoliv ji nezlehčujeme, ale v žádném případě neovlivňuje každodenní chod družstva. Družstvu rozhodně nehrozí úpadek a není ve finančních nesnázích. Nekupuje ho žádná developerská společnost a nejsou propouštěni jeho zaměstnanci. Družstvo má na svých účtech dostatek finančních prostředků na pokrytí všech potřeb svých družstevníků i dodavatelů," uvádí se ve vyjádření vedení SBD NH.

(sd, redakce Program)