Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Pravidelné cvičení moravskoslezských leteckých záchranářů

23. září 2018

V průměru dvakrát za den startuje vrtulník moravskoslezské letecké záchranné služby z Ostravy na pomoc vážně nemocným či zraněným pacientům po zavolání na linku 155. Přistává se kdekoliv. Na louce, zahradě, silnici nebo fotbalovém hřišti. Několikrát do roka ale záchranáři vyrážejí k zásahům do tzv. nepřístupného terénu. Tedy do míst, odkud je třeba co nejrychleji evakuovat pacienta a přitom zde nelze s vrtulníkem dosednout na zem. A právě toto byl námět dalšího z pravidelných metodických cvičení leteckých záchranářů...

To se konalo ve čtvrtek 20. září 2018 na okraji Ostravy. Záchranáři trénují především tzv. techniku záchrany v podvěsu. Ta spočívá v dopravení lékaře i s vybavením k pacientovi na laně pod vrtulníkem. Následné ošetření, zajištění do transportních nosítek a opět přelet na laně pod vrtulníkem na nejbližší možné místo přistání. Tam je pacient dále ošetřen, zaléčen, naložen na palubu a převezen do zdravotnického zařízení. Dalším tématem cvičení pak byl nácvik přistání v šikmém terénu a vystoupení posádky.

"Speciální činnosti využívají letečtí záchranáři několikrát ročně, a to především v horských oblastech. Také z těchto důvodů se nácviků kromě téměř dvou desítek záchranářů a lékařů ZZS MSK, účastnili rovněž dva členové horské služby." Řekl k akci mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.