"Nejobtížnější je najít pro klub finanční zajištění", říká manažer volejbalového klubu Ostrava Tomáš Zedník

13. březen 2018

Ing. Tomáš Zedník je manažer volejbalového klubu VK Ostrava, bývalý špičkový volejbalista, který se po ukončení sportovní kariéry volejbalu nevzdal a snaží se pomáhat, jak to jen jde. „Věnuji se volejbalu celý život. Začal jsem v šesté třídě, přešel jsem z Ostravy - Mariánských hor do Vítkovic, což byl tehdy velký klub a strávil jsem tam svá nejlepší sportovní léta. Byl jsem v reprezentaci ČR a hrál extraligu do svých čtyřiceti let, “vzpomíná na aktivní období pan Zedník. Volejbalisté dokazují, že lze skloubit sport a studium na vysoké škole. Tomáš Zedník vystudoval VŠB-TU Ostrava, strojní fakultu.

Pracuji na finančním zajištění provozu klubu, hledám kvalitní trenéry a hráče. Navíc trénuji některé oddíly od přípravek až po muže a taky pomáhám jako asistent hlavního trenéra Honzy Václavíka. Jednou až dvakrát týdně jsem s ním na tréninku a také na všech zápasech. Pro manažery je v těchto sportech nejtěžší sehnat dostatek peněz na to, aby jejich sport a kluby fungovaly. I když se postavení sportovních klubů v naší zemi lepší, pořád nemáme takovou podporu od státu jako před rokem 1989. Mrzí mě to, ale musí se taky změnit životní styl lidí. Věřím tomu, že do deseti let se volejbal opět posune dopředu na výsluní.

Dorůstají Vám mezi mladými hráči v klubu nadějné posily? Neobáváte se, že nenajdete mezi dětmi vhodné kvalitní hráče?

Neobávám. Je ale vidět, že děti se dnes mnohem méně zajímají o sport. Nejsou ochotné odepřít si své pohodlí, jako tomu bylo v minulosti. I tak se každoročně radujeme z nových nadšených malých sportovců.

Máte s ostravským extraligovým klubem pro nejbližší období nějaké zajímavé sportovní cíle?

Rád bych s klubem znovu došel do Ligy mistrů. Poprvé jsme byli mistři České Republiky ve volejbalové extralize mužů v roce 2006, a to mezi šestnácti nejlepšími v Evropě. Pak se na nás usmálo štěstí ještě jednou a v roce 2014 jsme si podruhé gratulovali za výborné hráčské výkony, ale vypadli jsme v čtyřčlenné základní skupině. To nás neodrazuje a nadále pilně na sobě pracujeme.

Slyšela jsem, že Evropská unie změnila způsob financování sportovních klubů. Znáte důvod?

Tlačí na nás předpis Evropské unie De minimis, podle které na podporu právnických subjektů (zejména tělovýchovných jednot), které si konkurují, může jít za tři roky příspěvek maximálně 600 tisíc euro z veřejných prostředků od magistrátů města Ostravy a kraje, což je málo ve srovnání s rozpočtem, který klub má. Řešením je tlak na státní organizace, které by měly zažádat o výjimky z předpisů EU. Nejvíce klubových peněz jde na odměny hráčů a jejich bydlení. Dále jsou to provozní náklady včetně pronájmů hal. I proto hledáme mladé sportovce, kteří jsou talentovaní a ze začátku klub tolik nestojí.

Máte v týmu tři sympatické hráče ze zahraničí. Jak hodnotíte jejich působení a přínos klubu?

Jsou to dva Poláci a jeden Američan. Jsem za ně rád, protože náš tým se rozšířil o kvalitní sportovce. Druhý rok je s námi Polák Mateusz Biernat, nahrávač, který je vděčný za to, že díky Ostravě začal být vidět. Ukázali jsme mu, že má na to být dobrý. Dalším novým cizincem je polské libero Damian Sobczak. Týmu se výborně přizpůsobil. Je to rváč, který se nechce spokojit s tím, že se týmu v zápase v danou chvíli nedaří a prohrává. Snaží se pomáhat, jak to jen jde, abychom vyhráli co nejvíce zápasů a umístili se na co nejlepší pozici ve výsledném žebříčku. My říkáme, že má chrabré srdce. Třetím hráčem je mladý americký smečař Christopher Nugent. Zatím moc nehraje, ale jeho čas určitě brzy nastane. Je poprvé v Evropě a zatím je pro něho všechno nové.

Mohl byste nám krátce připomenout něco o historii oddílu volejbalového klubu při TJ Vítkovice.

Navazujeme na klub TJ Vítkovice, který byl poprvé mistrem Československa v roce 1968. Patřil Vítkovickým hutím, ale v roce 1989 byla podpora klubu od hutí ukončena a my se stali soukromým týmem. Od roku 1999 se nás ujal výrazný sponzor DHL, který s námi vydržel až do roku 2010. Další finance přicházely také od společnosti VOKD. V současné době nemáme velkého soukromého sponzora a bez podpory Města Ostrava a Moravskoslezského kraje jen těžko konkurovali ostatním extraligovým týmům

Na co jste ve svém životě nejvíce pyšný?

Na své tři nadané dcery, které se v životě určitě neztratí a mají hodně zajímavých plánů do budoucna. Dvě z nich už vystudovaly vysokou školu a zároveň aktivně hrály volejbal, což není jednoduché. Dnes se smějeme tomu, když mi říkaly, že neměly na výběr jiný sport, protože jsem jim chtěl radit a volejbal je to, čím žiji a co mě naplňuje. Třetí dcera chodí na základní školu a taky dělá volejbal. Jsem také hrdý na to, že jsem byl v reprezentaci a na Mistrovství Evropy. Náš klub byl třikrát mistrem České republiky a moc bych si přál, abychom se znovu dostali do Ligy mistrů. Pracujeme na lepších výsledcích každý den.

Autor: Ing. Lada Kutějová