Před městskou nemocnicí v Ostravě vyroste nový parkovací dům

Návštěvníci ostravské městské nemocnice na Fifejdách, ale i běžní návštěvníci Ostravy, získávají možnost komfortního parkování pod střechou, a to v podobě nového multifunkčního vícepodlažního parkovacího domu přímo před nemocnicí.

Nový parkovací dům je multifunkční, největší prostory už obsazuje velká lékárna, další čtyři nebytové prostory čekají na své nájemníky. V objektu je také k dispozici veřejné WC.

Parkovací dům poskytne přes 250 parkovacích míst pro zaměstnance nemocnice, další více než dvě stovky parkovacích míst mohou využívat návštěvníci nemocnice nebo města. Hlavní vjezd do části pro veřejnost je z ulice Odboje.

Nový parkovací objekt nabídne celkem 465 parkovacích míst, z nichž je 27 stání určeno zdravotně handicapovaným. Na šesti místech v domě je také možné dobíjet elektromobily a neschází v něm ani úschovny pro 54 jízdních kol. Přestože na místě vystavěného parkovacího domu už parkoviště bylo, parkovací kapacita se díky novému poschoďovému objektu zvýšila čtyřnásobně.

Další parkovací domy budou následovat

Stavba je podle primátora Ostravy Jana Dohnala příspěvkem do řešení problematiky parkování v centru Ostravy. Ostrava loni otevřela parkovací dům v ostravské ZOO i 150 parkovacích míst pod City Campusem Ostravské univerzity na Černé louce.

„Máme dokončený parkovací dům u KD Poklad v Porubě. Věřím, že další stavby hromadného parkování budou následovat. Už nyní se připravuje stavba parkovacího domu u krajského úřadu. Tyto stavby jsou zapotřebí, protože všechna auta se prostě do ostravských ulic v centru nevlezou,“ řekl primátor města Ostravy Jan Dohnal, než místo obligátního přestřižení pásky zmáčkl tlačítko, které poprvé vyhrnulo kovovou mříž vjezdu do nového parkovacího domu.

Náměstek primátora Břetislav Riger při představení dokončeného parkovacího domu před městskou nemocnicí řekl: „Konečně. Ta stavba trvala dlouho, ale nesmíme zapomínat, že vznikala už v období covidu-19 a poté v období započaté války na Ukrajině. Byla to doba zvyšování cen a nedostatku stavebního materiálu, my jsme však přes to všechno dodrželi vysoutěženou cenu, ba dokonce jsme i něco málo ušetřili."

Nový parkovací dům především ulehčí samotné nemocnici, kde parkují auta zaměstnanců. „Protože dnes se v nemocnici kolikrát stává, že sanitka má kvůli parkujícím autům problém dojet s pacientem na traumatologii. A 250 míst vyhrazených pro nemocnici odpovídá podle ředitele nemocnice přesně počtu aut personálu, která do nemocnice za den vjedou a vyjedou z ní,“ vysvětlil náměstek Riger.

Večer, v noci a také o víkendech a svátcích, když parkovací dům opustí klienti nemocnice, v něm mohou parkovat za velmi příznivé ceny rezidenti. „Hodina parkování v noci bude stát pětikorunu. Takže když někdo přijede na návštěvu do Ostravy a bude chtít někde na noc zaparkovat, může v tomto parkovacím domě. Přes noc ho to bude stát kolem šedesáti korun,“ řekl náměstek.

Auta mohou parkovat i na střeše domu

Náklady na výstavbu objektu činí asi 409 milionů korun bez DPH. Parkovací dům vystavěla společnost Geosan Group, projektovou dokumentaci připravilo architektonické studio KANIA.

Zkušební provoz parkovacího domu začne v jeho nadzemní části 15. června. Podzemní část domu se však otevře až s kompletní dodávkou parkovacího systému. Objekt tvoří tři podzemí a tři nadzemní podlaží s otevřenou betonovou parkovací plochou na střeše parkovacího domu.

Zatím je parkování v parkovacím domě zdarma

Druhé a třetí nadzemní podlaží a otevřená plocha na střeše s vjezdem z ulice Odboje bude využívat pro parkování veřejnost. Jedná se o celkem 215 míst, z toho 115 pro stání krátkodobé a 100 míst pro majitele čipových karet. Do objektu vedou dva vjezdy, jeden do podzemních a druhý do nadzemních parkovacích podlaží.

V současnosti zde veřejnost může zaparkovat zdarma. „Předpokládáme, že závorový parkovací systém bude nainstalován v průběhu prázdnin. Provoz domu je neustálý včetně víkendů a svátků, a bude jej zajišťovat městská společnost Ostravské komunikace,“ řekl Břetislav Riger.

Pět korun za první hodinu stání, zaměstnanci mají parkovací karty

V průběhu prázdnin bude v šesti místech Ostravy nainstalován jednotný parkovací systém, který zajistí společnost CROSS Zlín. Náklady na tento systém převýší 30,6 milionů korun bez DPH. Až bude nový parkovací systém v provozu, bude parkování hrazeno dle ceníku.

Cena hodiny krátkodobého parkování je stanovena v rozmezí od 5 korun za hodinu do 40 korun za hodinu, tedy první hodina 5 korun, dvě až tři hodiny 20 korun, od čtyř hodin parkování pak hodina stojí parkujícího řidiče 40 korun. Zaměstnanci nemocnice budou moci využít čipových karet, cena měsíčního parkování pro ně činí 700 korun.

Foto: Lukáš Kaboň