Letošní Beats for Love bude nejen o hudbě, ale i o udržitelném životě

Součástí letošního festivalu Beats For Love v Dolní Oblasti Vítkovic je Green Creativity Arena. V pátek 5. července nabídne v unikátním prostoru FUTUREA svěží modu z druhé ruky, fashion show, workshop a také sběr starých mobilů.

„Chceme návštěvníkům B4L poskytnout další zážitek – svěží ekologický pohled na módní styl. Věřím, že prezentace českých second hand & upcycled značek dokáže návštěvníky přesvědčit, že vniknutí nového života do starého textilu je sexy a kousky z druhé ruky mohou být fajn. Cirkulace oblečení má potenciál nabourat konzumní styl, proto chceme motivovat a inspirovat k udržitelnějšímu způsobu života,“ říká Jakub Mastík z agentury NAVZDORY. Vysvětlil, že trh je zahlcován tunami rychloobrátkového oblečení, což si vybírá stále větší ekologickou daň. Výroba nového textilu je spojená s mikroplasty, toxickými barvami a znečištěním pesticidy. To jsou jen některé ekologické problémy rychlé módy.

Organizátoři pro myšlenku získali Jitku Nováčkovu, modelku, Českou Miss z roku 2011, která se zapojuje do kreativních kampaní a podporuje udržitelný způsob života. Nováčková ve FUTUREU povede panelovou diskusi na téma udržitelnost a cirkulární ekonomika. „Považujeme za důležité otevírat toto téma s mladými lidmi. Naše společnost bude prezentovat inovativní přístup ke zpracování odpadu a nové projekty, které v kraji chystáme,“ uvedl jednatel odpadářské společnosti SMOLO David Melichar, který se panelové diskuse také zúčastní.

Součástí páteční Green Creativity Areny budou tři módní přehlídky, secondhandové kousky budou v prodeji během celého festivalu.

Návštěvníci se budou moci zapojit do upcyklace během workshopů ve FUTUREU. Naučí se metodou linorytu vyrobit vlastní grafiku a přenést ji na staré kousky oblečení nebo nášivky. Součástí bude i podnik Mental Café, který se zaměřuje na setkávání s osobami s postižením v rolích baristů a na bourání předsudků s tím spojených. Důležitou součástí je sběr nepotřebných telefonních přístrojů v rámci kampaně Recykluj mobil pro dobrou věc se společnosti Remobil.

Mobily, které si v šuplíku drží téměř polovina Čechů, nemají většinou žádnou cenu, přitom se z nich dá znovu „vytěžit“ a využít zhruba 60 % surovin. Především cenné kovy, jejichž těžba zatěžuje životní prostředí.

Green Creativity Arenu na B4L pořádá agentura NAVZDORY a LEEPA v unikátním a jedinečném prostoru v budově FUTUREUM. Akci podporuje skupina SMOLO.

Foto: Se souhlasem Beats for Love