Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Vánoce s omezeným rozpočtem? Zvládnete to i bez drahých dárků!

12. listopad 2020

Z Vánoc se stal jeden z nejkonzumnějších svátků roku, který si lidé spojují s potřebou se pořádně najíst, napít a obdarovat se co nejvíce a co možná nejdražšími věcmi. Kvalita a kvantita jdou ruku v ruce bez ohledu na peněženku. Jenže někdy se situace změní a vy jste nuceni v podstatě ze dne na den vystoupit ze své komfortní zóny.

Ztráta práce a snížení rodinného rozpočtu jsou jednou z nejvíce stresujících situací, které vás v životě mohou potkat. Najednou jako byste přišli o své vydobyté místo ve společnosti. Připadáte si, že se na vás všichni dívají přes prsty, neumíte se smířit s tím, že obracíte každou korunu a nemůžete si dovolit to, co dříve. Nevíte, jak to vysvětlit dětem. A k tomu teď musíte myslet také na to, jak zvládnout vánoce s minimálním rozpočtem.

Investujte čas a pozornost namísto peněz

Proč lidé utrácejí na vánoce tolik peněz? Kvůli obavám ze sociálního srovnávání, určitému společenskému statusu anebo prostě jen ze zvyku. Někteří jsou kvůli strachu z toho, že by je okolí označilo za chudáky, schopni se kvůli Vánocům zadlužit,  a ne málo. Jenže půjčky vaši finanční situaci nevylepší, v konečném důsledku vedou spíš k naprosté likvidaci jedince. Zejména pokud nemáte práci a dostatečné příjmy.

Proto se zkuste nadechnout a oprostit se od komerčního pojetí Vánoc. Netrapte se kvůli vaší zhoršené finanční situaci, stát se to může každému. Svolejte co nejdříve rodinnou radu a domluvte se, že letos si dáte pod stromeček jen symbolické dárky. Pokud máte malé děti, zkuste jim vhodným způsobem vysvětlit, že letos jim Ježíšek nemůže donést vysněné lego za tři tisíce. A aby se necítily ochuzené, zkuste nahradit kvalitu kvantitou – děti totiž často počítají, kolik dárků pod stromečkem dostaly. Dá se pořídit spousta dárků s velmi přijatelnou pořizovací cenou.

Partnerovi, rodičům, tchyni i kamarádkám určitě udělají radost dárky ve stylu „urob si sám“. Zručné ženy mohou naplést čepice, ponožky, šály, upéct oblíbené sušenky a zabalit je do hezké krabičky. Muži mohou nabídnout své manuální schopnosti, vyrobit poličku, postavit ptačí budku, udělat domeček pro panenky. A pokud nepatříte k těm manuálně zručným? Vsaďte na domácí poukazy! Uvidíte, že partner ocení poukaz na domácí masáž, maminku voucher na jarní úklid, tatínka na ruční mytí auta. Fantazii se meze nekladou, určitě přijdete na něco, co obdarovaného zprostí nepříjemných povinností.

Pokud jste byli zvyklí vyrazit každoročně na nějakou vánoční dovolenou, budete se i s tímto muset rozloučit. Ale nezoufejte. I tohle má své řešení. Vydejte se s rodinou na nějaký vánoční výlet po okolí. Klidně jen na delší procházku. Pokud napadne sníh, postavte sněhuláka. Nebo si jen tak povídejte. A doma si pak uvařte hrnek horké čokolády. Čas trávený s rodinou je totiž k nezaplacení a je naprosto jedno, jestli jste doma, nebo v Alpách.

Nezapomínejte také na sebe. Všechen ten shon a stres hoďte na chvíli za hlavu a dopřejte si nějakou formu relaxace. Stačí, když si vymezíte chvíli jen pro sebe. A pokud o nadcházejících Vánocích musíte neustále přemýšlet, zkuste se na ně dívat jinak. Když se naučíte slavit je jinak než penězi, nejen že ušetříte, ale i vyděláte. Protože chvíle s rodinou, pohodu a štěstí si za peníze koupit nemůžete.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.

PhDr. Michaela Miechová
Psycholožka a majitelka poradny Mojra.cz
www.mojra.cz