Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Proč ztrácíme motivaci a jak ji znovu najít?

27. duben 2021

Určitě taky míváte dny, kdy je před vámi nikdy nekončící seznam úkolů, povinnosti se hromadí jedna přes druhou a už je nejde déle odkládat. Cítíte, že je nejvyšší čas dát se do práce, ale nějak to nejde. Hrozně se vám totiž nechce. Pravděpodobně bojujete se ztrátou motivace a rozhodně v tom nejste sami! V posledním roce jsme se museli rychle přizpůsobit mnohým změnám, které se dotkly pracovního, osobního i studijního života. Mnozí ztratili jistotu v podobě své dlouho zajeté rutiny a řádu. Jak ztracenou motivaci zase objevit?

Proč to najednou nejde?

Proč vlastně motivací ztrácíme? Čím to může být? Jednoznačná odpověď tak úplně neexistuje, protože každý z nás je přeci jen jiný. Obvykle se jedná o souhru více faktorů. Můžeme ale najít několik věcí, které se obecně u mnohých ve spojitosti se ztrátou motivace objevují.

Potřebujeme smysl. To je zkrátka fakt. Pokud před námi leží úkol nebo práce, která nám nedává smysl, prostě se nám do ní vůbec nechce. Musíme pořád přemýšlet nad tím, proč bychom to vlastně měli dělat, k čemu je to dobré a co z toho budeme mít. Když odpovědi na tyto otázky nenajdeme, pravděpodobně se do dané činnosti nepohrneme nebo ji vykonáme s velkým sebezapřením. Pozor! Může se stát, že vám najednou přestane dávat smysl aktivita, která vám dlouhá léta vůbec nevadila. Je poté potřeba zamyslet se nad tím, co se změnilo – vaše názory a postoje? Prostředí? Lidé okolo?

Všeho moc škodí. Motivace se často vytrácí také ve chvíli, kdy jsme přehlceni prací a úkoly. Jen myšlenka na to, co všechno je potřeba udělat, může člověka naprosto vyčerpat. Právě nedostatek odpočinku a následná únava mohou být dalším vysvětlením vaší snižující se motivace. Motivaci lidé také ztrácejí ve chvíli, kdy se z jejich koníčku a volnočasové aktivity stane povinnost. Najednou to totiž není něco, co chcete dělat, ale co dělat musíte.

Jak znovu objevit ztracenou motivaci?

Načerpejte síly

Abyste mohli ve svém životě něco změnit, potřebujete na to mít dostatek sil a energie. Ze všeho nejdříve si tedy odpočiňte a načerpejte síly. Zkuste na pár dní odložit starosti stranou a věnujte se aktivitám, které vás těší a u kterých dokážete zrelaxovat.

Co můžeš udělat dnes…udělej dnes!

Odkládání je jeden z největších problémů. Lidé mají často tendenci odsouvat nepříjemné úkoly na později, protože se jim do nich nechce nebo protože mají strach, že je nezvládnou. Ve výsledku ale obvykle odsunutím nezískáte pár bezstarostných dní navíc, ale spíše se stupňuje nechuť úkol dokončit a roste také míra stresu.

Psychologové z psychologické poradny Mojra.cz radí: Vyzkoušejte jednoduchý trik! Když se vám do něčeho opravdu nechce, ať už je důvod jakýkoli, zkuste úkolu věnovat daný den alespoň pět minut. Klidně si nastavte budík nebo kuchyňskou minutku. A uvidíte, velmi pravděpodobně si po těch pěti minutách uvědomíte, že daný úkol není tak strašný a práci se budete věnovat déle. A když ne, tak jste alespoň o pět minut blíže k jejímu dokončení.

Jedno po druhém

Když je člověk zasypán obrovským množstvím úkolů, může se rychle stát, že je naprosto paralyzován – prostě nevíte, co dříve, a tak raději neděláte nic. Ač to zní naprosto nelogicky, je to strategie, kterou volí mnoho lidí. Zkuste tedy věnovat čas plánování – vytvořte si to do list, rozdělte si úkoly na menší části. Věnujte se nejprve tomu, co hoří nejvíce.

Pozor!

Občasná ztráta motivace je poměrně přirozenou (ačkoli nepříjemnou) součástí života každého z nás. Existují však případy, kde je dobré zpozornět!

Pokud u sebe sníženou motivaci pozorujete už delší dobu, nic vám nepomáhá, máte problém odhodlat se vstát ráno z postele a mimo to jste si u sebe všimli také silných pocitů smutku, změn ve stravování (jíte méně nebo naopak více) či spánku (nemůže spát nebo naopak spíte více než obvykle), mějte se na pozoru, může se jednat o varovné signály deprese.

Pokud se ztráta motivace a zájmu projevuje především ve spojitosti s vaší prací, do práce se vůbec netěšíte, pociťujete bezmoc, vyčerpání a lhostejnost, je možné, že se u vás rozvíjí syndrom vyhoření.

V obou případech doporučujeme vyhledat odbornou pomoc – domluvit si konzultaci s psychologem nebo kontaktovat svého lékaře.

Pomoc (firemního) psychologa

S motivací nejčastěji bojují studenti a pracující. Nedostatek chuti a elánu dokončit své povinnosti velmi negativně ovlivní jak studium, tak váš výkon v zaměstnání. Také jsme zmínili, že se za ztrátou motivace mohou schovávat také vážnější problémy. Proto se nebojte obrátit se na psychologa.

Nevíte, kde psychologa hledat? Možností je v dnešní době hned několik, už dávno neplatí, že za psychologem musíte jezdit přes celý okres. Využít můžete psychologické konzultace online, poradny, které jsou zřizovány při vysokých školách nebo si můžete domluvit konzultaci s firemních psychologem.

Trendem posledních let je poskytování psychologické péče skrze firemní benefity. Firmy na tento trend postupně reagují, a tak je možné, že tento benefit poskytuje také váš zaměstnavatel. Určitě se zkuste informovat.

Psychologická poradna Mojra.cz takto spolupracuje hned s několika firmami a aktivně pečuje o duševní zdraví jejich zaměstnanců. Zároveň také nabízí možnost uplatnit body téměř všech benefitních programů právě na objednávku psychologických konzultací, které probíhají online prostřednictvím telefonického hovoru, emailu nebo video-hovoru.

V dnešní době nám okolnosti stavějí do cesty různé překážky, a tak by byla škoda, abyste si další překážky přidávali ještě vy sami. Nedovolte, aby vám snížení motivace zabránilo dosáhnout vašich snů a posouvat se kupředu. Jménem psychologické poradny Mojra.cz vám přejeme mnoho sil na cestě za znovuobjevením ztracené motivace. A pokud byste snad potřebovali pomoci, jsme tady pro vás.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.