Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Další moderní městské byty na ul. Janáčkova jsou pronajaty. Na kolik vyjdou?

9. červenec 2021

Již několik let je známa strategie statutárního města Ostravy v pronájmu městských bytů. Starší budovy jsou komplexně rekonstruovány a zároveň vznikají zcela nové projekty. Cílem je nabídnout moderní atraktivní bydlení v centru a přilákat tak do této lokality nové rezidenty. 

V nedávné době tak své nájemníky našly byty v opravených bytových domech na ul. Husova a Střelniční v centru města. Ty nabízejí krásně opravené moderní byty uzpůsobené nejnovějším standardům. Nechybí ani bezbariérový přístup či mezonetové byty se střešní terasou.

V těchto dnech pak finišuje výběrové řízení na pronájem městských bytů v dalším domě. Tím je pětipatrová novostavba na ul. Janáčkova, vedle areálu městských jatek, naproti budovy bývalého obchodního domu Bauhaus. Bíločerná budova s velkým množstvím prosklených ploch podobná luxusním novostavbám na nedaleké Nové Karolině. 

Nový bytový dům postavil vítěz veřejné zakázky, firma Bystroň Group, a to za cenu 71,8 milionů korun. Zadavatelem stavby je statutární město Ostrava. Návrh pochází z dílny ostravské společnosti Kohl Architekti.

Moderní novostavba sedmipodlažního bytového domu pak dodává této lokalitě svěží vzhled. Dům nabízí k dispozici celkem 26 bytových jednotek tohoto členění:

  • 1 jednotka s dispozicí 4+KK (100 m2)
  • 4 jednotky s dispozicí 3+KK (92 m2)
  • 21 jednotek s dispozicí 2+KK (45–85 m2). 

Vnitřní prostory domu jsou děleny na bytovou část umístěnou ve 2. až 6.NP a technické prostory v parteru objektu s parkovacími stáními a skladovacími kójemi-sklepy pro každou bytovou jednotku. Dům je částečně podsklepen s technickými prostory. 

Dům vychází z původní blokové zástavby, která je vymezena ulicemi Janáčkova – Pobialova a je koncipován jako rohový. Stávající ulice Masná, která vede od ulice Kolejní po Stodolní, by měla pokračovat až k ulici Janáčkova a obsluhovat nové objekty, které do budoucna dotvoří stávající městskou zástavbu. 

Dopravní dostupnost jak autem, tak hromadnou dopravou je bezproblémová. Kousek od domu stojí zastávka trolejbusů „Konzervatoř“, v blízkosti pak tramvajová zastávka „Stodolní“. Krátkou procházkou lze dojít do samotného centra města. V blízkém okolí sídlí například Janáčkova konzervatoř, Jatka - vznikající kulturní centrum, galerie Plato, Stodolní ulice.

Moderní městské byty jsou vždy nabízeny formou veřejného výběrového řízení a obálkové metody. V katalogu na www.bytyostrava.cz najdeme po určitou dobu zveřejněny nabídky na konkrétní byty. Do daného termínu je pak na zájemcích, aby podali žádost včetně řady příloh a především nabídli cenu nájemného za m2. U každého bytu je poté sestaveno pořadí a vyhrává žadatel s nejvyšší cenovou nabídkou. Mezi přílohy patří např. potvrzení o dosavadním bydlení a hrazení nájemného, potvrzení o bezdlužnosti, potvrzení o zaměstnání nebo živnostenský list a další dokumenty. 

A kolik to tedy stojí? U bytových domů Střelniční a Husova byla minimální cena pronájmu stanovena na 100 Kč, u novostavby na ul. Janáčkova to bylo 120 Kč. Žadatelé pak uspěli s nabídkami až do téměř 300 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Výsledné ceny pronájmu jsou tak většinou podobné cenám komerčních pronájmů v obdobných typech domů.

Tyto tři zrealizované projekty již mají své nájemníky. Tím ale plán na oživení centra města nekončí. Pokračují plány na nový bytový dům na křížení ulic Biskupská a Kostelní a také záměr projektu pro výstavbu bytového domu Nové Lauby.

Celkem má Ostrava k dispozici téměř 13 tisíc nájemních bytů, které jsou ve správě jednotlivých městských obvodů.

(jr)