Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

V Moravskoslezském kraji chce do sněmovních voleb 19 uskupení

9. srpen 2021

Kandidátní listinu pro sněmovní volby, které budou 8. a 9. října, podalo v Moravskoslezském kraji 19 politických uskupení. O přízeň voličů jich tak bude usilovat o sedm méně než v roce 2017, kdy jich bylo 26. Voleb se chce účastnit osm stran, dvě koalice a devět hnutí. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Celkem chce získat křeslo v Poslanecké sněmovně 506 kandidátů. Kandidátku podaly všechny současné sněmovní strany. ČSSD v regionu do voleb opět povede ministr kultury Lubomír Zaorálek, hnutí ANO znovu vsadilo na moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka a v čele komunistů stejně jako před čtyřmi lety bude poslanec Leo Luzar. Společně budou tentokrát o poslanecká křesla usilovat zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jejich koalici SPOLU povede poslanec Zbyněk Stanjura, který byl v posledních sněmovních volbách lídrem ODS. Své síly spojili také Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Lídrem kandidátky koalice PIRÁTI a STAROSTOVÉ je poslanec Lukáš Černohorský, který stál v čele kandidátky Pirátů i v roce 2017. Lídrem moravskoslezské kandidátky SPD bude předseda hnutí Tomio Okamura. Před čtyřmi lety kandidátku vedl Lubomír Volný, který ale letos stane v čele uskupení VOLNÝ blok.

Z dalších lídrů známých ČTK budou v regionu o přízeň voličů usilovat za Stranu zelených překladatelka Martina Dušková, uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci povede advokát Alfréd Šrámek a v čele hnutí Přísaha bude bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek.

Krajský úřad nyní kandidátní listiny přezkoumá a vyzve politická uskupení k odstranění eventuálních závad. Výzvy musí vyhotovit nejpozději do 11. srpna. Konec lhůty pro odstranění závad na kandidátních listinách je 19. srpna, do 20. srpna krajský úřad rozhodne o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině, registraci či odmítnutí listin pro volby do Sněmovny. Ještě do pondělí 9. srpna mohou kandidující subjekty doplňovat do kandidátní listiny další kandidáty nebo měnit pořadí kandidátů. Většina hlavních politických uskupení uvedla, že bude mít plné kandidátní listiny, tedy 36 kandidátů.

V Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety vyhrálo sněmovní volby se značným náskokem právě hnutí ANO, které získalo 35,42 procenta hlasů. Na druhém místě byla s 13,87 procenta hlasů SPD Tomia Okamury. Následovala ČSSD s 8,83 procenta, KSČM s 8,69 procenta, Piráti s 8,64 procenta, ODS se 7,47 a KDU-ČSL s 6,45 procenta hlasů.

Zdroj: ČTK