Varování
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Nafigate Corporation chystá v Ostravě výzkumné a vývojové centrum

15. září 2021

Přední česká vývojová společnost Nafigate Corporation otevře na počátku příštího roku v Dolních Vítkovicích v Ostravě výzkumné a vývojové centrum Hydal Research and Development (HRDC) téměř za 100 milionů korun.

Půjde o jediné centrum v Evropě, které se zaměřuje jenom na zpracování bioodpadů fermentací, řekla ČTK členka představenstva Nafigate Corporation Lenka Mynářová.

"Odpady jako použitý fritovací olej, mláto, kávovou sedlinu přeměňují bakterie ve svém těle na přírodní polymer, proto se tomu říká továrny přírody," řekla Mynářová. Přírodní polymer je prášek, který se používá v množství aplikací. Nafigate se zabývá mimo jiné aplikacemi v kosmetice.

Na cirkulární ekonomiku se Nafigate zaměřuje dlouhodobě. Nyní společnost s projektem Hydal PHA uspěla v konkurenci 1300 světových startupů a získala celosvětovou podporu takzvaného akcelerátoru 100+, který společně vytvořily globální koncerny AB InBev, Unilever, Coca-Cola a Colgate-Palmolive. Účelem je hledat výrobky pro ochranu klimatu a minimalizaci odpadů.

Mynářová řekla, že každý úspěšný projekt získává 100.000 dolarů (přes 2,1 milionu korun) a firma má šest měsíců na realizaci demonstračního projektu, který pak představí světovým investorům. Ti se rozhodnou, v jaké míře budou do projektu investovat.

"Je to pro nás velký úspěch, a hlavně obrovská příležitost. Akcelerátor nám umožňuje spolupracovat s nejlepšími odborníky na světě. V našem týmu jsou tak nově přímo experti z globálních firem, kteří jsou odpovědní za udržitelné produkty," uvedla Mynářová.

Na demonstračním projektu bude Nafigate spolupracovat s AB InBev a Colgate-Palmolive.

"S Anheuser-Busch (AB InBev) budeme využívat mláto jako odpad z výroby piva pro výrobu kosmetických ingredienci a s Colgate-Palmolive vyvineme tři úplně nové produkty, které zatím na trhu nejsou k dispozici a které také budou z ingrediencí vyrobených z odpadu," řekla Mynářová.

Centrum HRDC bude výzkumnou základnou pro tři projekty v rámci prestižního vědeckého a inovačního programu EU Horizont 2020. "Zároveň bude fungovat jako otevřená vzdělávací laboratoř. To znamená, i veřejnost se bude moci seznámit s tím, co to vlastně je továrna přírody," řekla Mynářová. V první fází příští rok bude v centru pracovat přibližně 20 lidí, jejich počet se postupně bude zvyšovat na 30.

(Zdroj: ČTK)