Manželská krize a jak ji překonat

28. srpen 2019

A žili spolu šťastně až do smrti. Konec, který je typický pro každou pohádku. Jenže život pohádkou není, bohužel. Vztah si v průběhu let projde různými zkouškami. A ne vždy dobro zvítězí nad zlem.

Smutnou pravdou zůstává, že dnes každé druhé manželství končí rozvodem. Proč dříve většina vztahů vydržela až do smrti, je otázkou k zamyšlení. Možná to bylo tím, že sňatek byl odpradávna považován za něco svatého, nerozbitného. A mj. rozvést se nebylo jednoduché tak jako dnes. Nebo, že by naše babičky opravdu znaly recept na šťastné manželství? Možné to je. Ovšem ani našim prarodičům se manželské problémy nevyhýbaly.

Odcizení, stereotyp, nevěra…
Příčinou manželské krize může být v podstatě cokoliv. Ať už je to narození dítěte, kdy je manžel odsunut na vedlejší kolej, citová závislost, stereotyp, nedostatek sexu, absence komunikace, nebo nevěra.

Je zcela normální, že se s přibývajícími léty vztah mění. Partneři přehodnocují, bilancují, přestávají být tolerantní k partnerovým nedostatkům, začínají myslet na své potřeby. V tuto chvíli by se měli zastavit, společně si o svých potřebách a přáních promluvit. Najít kompromisy.

Fungující vztah je kromě lásky, věrnosti a důvěry postaven právě na kompromisech. Jenže s tím mají manželské páry po letech většinou problém. Jeden vyčítá druhému a namísto řešení v rodinném kruhu se často uchylují do náruče někoho jiného. Mladšího, krásnějšího, sexuálně aktivnějšího a hlavně toho, kdo jim tu propast domácího nepochopení vyplní.

Jakmile se váš vztah ocitne v manželské krizi, máte v podstatě jen dvě možnosti – utéct, nebo ji vyřešit.

Jak překonat manželskou krizi?
Za krizi mohou vždy oba partneři, stejně tak ji musí společně vyřešit. Je nemyslitelné, aby se jeden snažil a druhý se na této vlně jen tak „vezl“. Pokud se tedy OBA partneři rozhodnou své manželství zachránit, je krokem číslo jedna rozhovor. Ten se snažte oprostit od přehnaných emocí, zjistěte postoj manžela, řekněte svůj názor. Snažte se směřovat k oboustranně přijatelnému kompromisu, dohodněte si určitá pravidla.

Vztahu mnohdy prospívá, když partneři vybočí ze zažitého stereotypu. Pokud vám to finanční situace dovolí, naplánujte si společnou romantickou dovolenou. Nebo vyrazte na wellness víkend, či jen do kina, na večeři, procházku parkem. Podstatou je, abyste tento čas strávili společně, bez dětí.

Pokud byl partner nevěrný, je vše mnohem komplikovanější. Nejprve musíte být schopni tuto křivdu odpustit, zapomenout na ni a už se k tomuto tématu nikdy nevracet. Teprve potom je možné vztah úspěšně zachránit.

Manželská poradna
Často člověk potřebuje získat určitý odstup, nadhled. Což při manželské krizi není jen tak. Hádky, vzbouřené emoce a výčitky jsou na denním pořádku. Kamarádky jsou jednoznačně na vaší straně. Jenže…

Jak už jsme řekli, vztah není jednostranný. Abyste si toto uvědomili, je potřeba získat nezaujatý pohled na celou situaci. Proto doporučujeme v rámci záchrany vztahu vyhledat pomoc psychologa z manželské poradny. Psycholog totiž dokáže v rámci své praxe objektivně zhodnotit míru vašich problémů a navrhnout vhodné řešení pro záchranu vztahu.

Chcete-li požádat o pomoc psychologa, ale nechcete (nemůžete) opustit pohodlí svého domova, uvolnit se z práce, služební cesty, jste na dovolené nebo jen chcete ušetřit čas s dojezdem do psychologické poradny, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

Pokud se rozhodnete pro online konzultaci s některým z psychologů poradny Mojra.cz, vždy se setkáte s profesionálním přístupem. Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz, která podporuje i mobilní verzi, tudíž máte psychologa v podstatě na dosah ruky, kdykoli a odkudkoli.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.