Single na Vánoce: Šťastné a veselé i bez partnera?

21. listopad 2019

Být o Vánocích sami, bez partnera/ky? To je noční můrou většiny z nás. Celé toto období je už samo o sobě velice emotivní a na pohodě vám rozhodně nepřidají reklamy na rodinnou pohodu ani vánoční filmy, které jsou plné romantiky a zázraků. Pokud letos budete na Štědrý den sami, je to možná nepříjemné, ale rozhodně nejde o konec světa.

Jak přežít Vánoce o samotě?
V první řadě přestaňte srovnávat, jaké by byly Vánoce s někým. Na náladě vám to nepřidá a budete upadat jen a jen do větších depresí. Proto si tyto cesty za minulostí zakažte. Při vánočním úklidu se zbavte všech věcí, které vám bývalého partnera připomínají. Uklidíte si tak nejen v bytě, ale do jisté míry i sami v sobě.

Zkuste zaujmout jiný pohled na věc. Nevnímejte Vánoce o samotě jako prohru a důvod k sebelítosti, ale naopak jako možnost věnovat se sami sobě. Můžete si je udělat po svém, na nikoho se neohlížet. Chce se vám zůstat celý den v pyžamu a dívat se na televizi? Proč ne! Chcete vyrazit někam na výlet? Jeďte! Dodržovali jste dosud partnerovy tradice? Je čas si udělat nové, vlastní.

Pokud po společnosti opravdu toužíte, můžete navštívit rodinu a trávit svátky s ní. Nebo třeba s kamarádkou, která je také sama někam vyrazte. Třeba na hory. Horské chaty a hotely totiž často pro své hosty připravují vánoční program od slavnostní štědrovečerní hostiny, po rozdávání drobných dárků a pozdní zábavu a tanec. Ve společnosti se budete jistě dobře bavit a na pocit osamění si ani nevzpomenete. A třeba právě potkáte nový objev, co vy víte.

Dobrou možností, jak se přestat utápět ve vlastním smutku je také pomoc druhým. Existuje mnoho charitativních organizací, které vaši pomocnou ruku na štědrý den jistě ocení. Vy tak nejen že nebudete sami, ale také se vám může podařit vykouzlit úsměv na tváři těm, kteří to v životě rozhodně nemají lehké.

A rada na závěr? Pamatujte, že Vánoce netrvají věčně. I toto období samoty přejde, a nakonec si na něj ani nevzpomenete.

Chcete-li požádat o pomoc psychologa, ale nechcete (nemůžete) opustit pohodlí svého domova, uvolnit se z práce, služební cesty, jste na dovolené nebo jen chcete ušetřit čas s dojezdem do psychologické poradny, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.
Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.