Varování
Vláda ČR do odvolání zakazuje divadelní, hudební, filmové, kulturní i sportovní akce, výstavy, trhy a jiná shromáždění. Doporučujeme ověřit konání jednotlivých akcí u pořadatelů! Připravili jsme pro vás přehled živého vysílání divadel, koncertů a dalších.

Proč je advent obdobím stresu?

5. prosinec 2019

„Vánoce, Vánoce přicházejí…šťastné a veselé!“ Zní všude kolem nás z rádií, reproduktorů v obchodních domech, televize... Stejně tak nám již několik dní blížící se příchod Vánoc připomínají reklamy v televizi či vánoční výzdoba v obchodech. Všichni se na Štědrý den nesmírně těšíme, jsme plni očekávání a nervozity. Pro mnoho z nás se však kouzlo Vánoc jaksi vytrácí a namísto všude hlásané pohody a veselí jsme naplněni stresem.

Doby minulé…
Dříve, za dob našich prababiček, byl advent časem klidu. Lidé, zejména na vesnicích se po celý rok lopotili na poli, obdělávali půdu, sklízeli úrodu, starali se o hospodářství. V zimě pak zvolnili a věnovali se spíše domácím pracím. Byli také silně křesťansky založeni, a tak byl pro ně advent obdobím rozjímání, půstu a tradic. Ženy ve světnici škubali peří, přebíraly čočku a hrách, vyráběly vánoční ozdoby a u toho si vyprávěly různé historky a příběhy. Děti pomáhaly, nebo poslouchaly zalezlé za pecí. Muži obstarali dobytek a pak si sedli s korbelem piva se sousedy. Všude vládla pohoda a klid.

… a přítomnost
V současnosti se adventní čas stal honbou za vánočními dárky, nejhonosnějšími stromečky, naplněnými lednicemi a pečením co nejvíce druhů cukroví. Někteří z nás samozřejmě stále dodržují určité tradice. Ale často ani nepátráme po jejich významu, prostě je jen dodržujeme tak, jak nás to naučili rodiče.
Nevíme, jakou symboliku mají adventní svíce a co bychom v daném adventním období měli dodržovat, proč si dáváme do váz barborku a na dveře věšíme adventní věnec. Děláme to automaticky. A hlavně s nutkáním mít letos krásnější výzdobu než sousedka.

Z pečení cukroví se místo možnosti trávit čas s rodinou a přáteli stal kuchyňský maraton. Protože přece jen dokonalá hospodyňka má napečeno tolik druhů cukroví, že to nikdo nezvládne spořádat. Moderní ideál dokonalosti nám říká, jak velký a honosně nazdobený stromeček bychom měli mít, kolik světýlek zavěsit na dům, kolik a jak moc drahých dárků nakoupit… Jenže, kdo určuje, co je ideální? Televizní reklamy, marketingová oddělení společností, které se snaží za každou cenu prodat, nebo nějaká vyšší moc?

Z Vánoc se nám jednoduše staly komerční svátky plné shonu, stresu a prázdných peněženek. Klid a mír se tak nějak vytratily, a to je špatně.

Změna? Nutná!
V první řadě si nenechte diktovat, jak mají vypadat ideální a dokonalé Vánoce. Je jen na vás, jaké si je uděláte a co je pro vás a vaši rodinu prioritní. Takže, pokud každoročně pečete desítky druhů cukroví, upečte letos jen to, co máte opravdu rádi.

Šílíte z dopisů dětí pro Ježíška? Zredukujte seznam dárků a dětem vysvětlete, že Ježíšek musí obdarovat všechny děti světa, a tak jim prostě nemůže nadělit celé hračkářství. Starší děti by pak měly pochopit, že nemohou dostat nejnovější PlayStation, mobil, počítač i lyže. Nechte je, ať si vyberou jen jednu „drahou“ věc. Rozhodně se však kvůli vánočním dárkům nezadlužujte u různých společností. Pokud na velké a honosné dárky nemáte peníze, nakupte jen to, co vám situace dovolí. Vždyť o dárcích Vánoce přece nejsou a nemají být.

Snažte se omezit stres a shon na minimum. Hoďte za hlavu všudypřítomné posuzování. Pokud nestihnete důkladný vánoční úklid, no a co? Nikdo neví, kolik povinností musíte stihnout v průběhu celého roku, že jste měli v práci obrovský shon, spoustu přesčasů, nebo onemocněly děti… Důležitá je přeci rodinná pohoda, a ne názory druhých.

Podle americké autorky Mary E. Chase nejsou Vánoce jen významným datem v kalendáři, ale stavem mysli.
Proto je jen na vás, jaké si ty své dokonalé Vánoce uděláte. Pokud se z naučených konvencí a stereotypů neumíte vymanit, nebojte se obrátit na pomoc k odborníkovi – psychologovi. S jeho pomocí se naučíte zvládnout nejen předvánoční stres, ale také si srovnáte priority, zjistíte různé možnosti relaxace a mnoho dalšího. A jestli se vám nechce nikam složitě cestovat, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

A pokud víte o někom, kdo se ocitl ve složité životní situaci, potýká se s různými problémy, ale neumí se k návštěvě psychologa odhodlat, můžete mu třeba právě pod stromeček nadělit poukaz na konzultaci s psychologem Mojra.cz. Protože co může být lepším dárkem než psychická pohoda?

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.