Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Jak vydržet u novoročních předsevzetí déle než pár dní?

8. leden 2020

Silvestr a první lednový týden je za námi. Pomalu, ale jistě se dostáváme z vánočního a novoročního opojení opět do každodenní rutiny a kolotoče povinností. Nový rok je pro většinu z nás také dobou, kdy chceme něco změnit, s něčím skončit, s jiným začít. A tak si sestavujeme své seznamy předsevzetí, která chceme začít od ledna dodržovat. Mezi nejčastější předsevzetí jistě patří přestat kouřit, zhubnout, začít zdravě žít, přestěhovat se anebo třeba najít si jinou práci.

3…2…1…Start!
Myslíme, že nejeden člověk zažil moment, kdy na silvestrovské párty s odbitím půlnoci a notně posilněn alkoholem prohlásil: „Tak a ode dneška přestavám/začínám…“ A pak se ráno vzbudil a namísto zdravé snídaně dojedl tác s jednohubkami nebo si zašel zakouřit na balkon, i když se zařekl, že cigaretu už si nikdy nezapálí.
Bohužel je to smutná realita. Přestože si každoročně více než 70 % lidí dá nějaké novoroční předsevzetí, dodrží jej pouze hrstka. Proč? Někomu chybí dostatečně pevná vůle, jiný si toho naložil tolik, že není v jeho silách vše dodržet a další prostě jen odkládají začátek změny tak dlouho, až už nemá smysl s ní začínat.
Jenže pokud opravdu toužíte po změně, můžete začít kdykoliv. Nový rok je sice nejpříhodnější startovací čarou, ale pokud jste to propásli, začněte teď.

10 tipů, jak svá předsevzetí dodržet:

1. Méně je více. Většinou totiž máme pocit, že musíme vytvořit opravdu dlouhý seznam předsevzetí, abychom před ostatními obstáli. Věřte, že právě zde bychom měli dbát spíše na kvalitu než kvantitu. A proto si nedávejte mnoho cílů najednou, ale zaměřte se na to, co opravdu chcete změnit jako první, co je pro vás nejdůležitější. Neměli byste si předsevzat více než tři změny.

2. Konkrétnost nadevše. Přesně si vymezte, čeho chcete dosáhnout. Konkrétní úkoly se totiž plní o mnoho snáze než ty obecné. Takže pokud chcete zhubnout, určete si o kolik kilo, jak často budete chodit cvičit apod.

3. Neodkládejte a nehledejte výmluvy, proč začnete až zítra a ne hned. Změnit se chce opravdové odhodlání, jakmile jej v sobě naleznete, nenechte jej ochladnout.

4. Mezipřistání. Pokud jste se pustili do opravdu velkého úkolu, klidně si jej rozdělte na několik menších částí a ty plňte postupně.

5. Dovolte si úpravy. Pokud nestíháte chodit cvičit třikrát do týdne nevadí, trochu své plány poupravte a choďte tam třeba jen jednou za týden. Jakmile vám totiž nový režim nebude vyhovovat, snadno jej opustíte.

6. Nevzdávejte se, úspěch se dostaví. Ne třeba hned, za týden nebo měsíc. Ale dostaví, uvidíte.

7. Pochvalte se. Dopřejte si občas za své úsilí nějakou odměnu, udělejte si radost. Nezapomeňte, že člověk není robot a je potřeba se pochválit.

8. Najděte si parťáka. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Ale pozor na to, abyste měli stejné plány a míru motivace.

9. Myslete do budoucna. Co budete následovat, až svého cíle dosáhnete? Zkuste si připravit pár nápadů, např. že až zhubnete na požadovanou váhu, koupíte si vysněné šaty a vyrazíte na ples…

10. Nebojte se požádat o radu. Novoroční předsevzetí úspěšně dodrží jen asi 10 % lidí. Pokud se obrátíte na odborníka – psychologa – může vám pomoci např. s určením priorit, s udržením motivace, překonáním strachu z neúspěchu a s mnohým dalším.

Chcete-li požádat o pomoc psychologa, ale nechcete (nemůžete) opustit pohodlí svého domova, uvolnit se z práce, služební cesty, jste na dovolené nebo jen chcete ušetřit čas s dojezdem do psychologické poradny, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

Pokud se rozhodnete pro online konzultaci s některým z psychologů poradny Mojra.cz, vždy se setkáte s profesionálním přístupem. Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz, která podporuje i mobilní verzi, tudíž máte psychologa v podstatě na dosah ruky, kdykoli a odkudkoli.

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.