Varování
V souvislosti s koronavirovou epidemií může dojít ke změnám či zrušení akce!
Doporučujeme konání akcí předem ověřit přímo u pořadatele.

Valentýn – nejvyšší čas, abyste se naučili mít rádi sami sebe!

11. únor 2020

Pomalu se nám blíží další z velmi stresujících dnů roku – Valentýn. Svátek lásky, který s přehledem zastínil český první máj, lásky čas. Pravdou je, že ač má den sv. Valentýna kořeny v anglosaských zemích i u nás si postupně získal velkou oblibu. Jenže jak už to tak bývá, původní myšlenka se s léty vytratila a obchodní řetězce z něj udělali především komerční záležitost.

Mnoho lidí dnes v podstatě ani neví, proč Valentýna slaví, prostě se přizpůsobili všeobecnému trendu. Partneři se doslova předhánějí, kdo má koho víc rád a vyvažují tuto lásku penězi, které utratí za dárek, drahé večeře, wellness pobyty, šperky, výzdobu… Opravdu spočívá smysl tohoto svátku v drahých a originálních dárcích?

Den, jako každý jiný
Stres, který prožíváme v období před Valentýnem můžeme směle přirovnat ke stresu v předvánočním období. Přitom naši psychickou pohodu rozhodí úplné maličkosti. Zamyslete se. Opravdu potřebujete partnera obdarovat dárkem, který vás finančně zatíží? Kde je napsáno, že by vás měl partner požádat o ruku zrovna v tento den? Vždyť žádost o ruku je romantická ať už je v kalendáři jakékoliv číslo. Myslíte, že vás partner nemiluje, protože vám zapomněl objednat obrovskou kytici, nebo Valentýna úplně vytlačil ze svého programu?

Obecně a logicky vzato je 14. únor pouhým datem a stres s tímto dnem spojený je naprosto zbytečný. Vztah nemůžete zakládat na žádných převzatých a přežitých zvycích. Partnera musíte respektovat, milovat, důvěřovat mu a komunikovat s ním. To jsou základní pilíře fungujícího vztahu.

Samozřejmě netvrdíme, že byste Valentýna měli přestat slavit úplně. To ne. Klidně si v tento den udělejte s partnerem čas pro sebe, navoďte romantickou atmosféru, zajděte do kina… Ale tak, abyste byli oba v pohodě, bez stresu a hlavně, abyste se sami sobě nevěnovali jen v tento jeden den v roce.

Víte, že…?
Podle studií je 14. únor dnem, kdy se páry nejvíce rozcházejí? Všudypřítomná komerce, tlak společnosti i přehnaná partnerova očekávání – to jsou nejčastější důvody hádek a partnerské krize. Místo romantického večera a sladkého vyznání lásky vás čeká spíše den plný slz a samoty. Ano, i takovou moc může všeobecná posedlost Valentýnem mít.

SELF-LOVE – ten správný začátek
Mnoho z nás ve vztahu zapomíná na velmi důležitou věc. Milujeme partnera natolik, že zapomínáme mít rádi sebe sama. A přesně o tom sebeláska neboli self-love je. A kdy s tím začít? Kdykoliv! A proč ne třeba právě na Valentýna.

Chcete-li mít rádi sami sebe, musíte se v první řadě přijmout takoví, jací jste. Ono se to možná lehce řekne, ale hůř koná. Protože nikdo není bez chyby a člověk má tendenci si chybování neodpouštět. Snižte své nároky a své nedostatky si odpusťte. Pořád máte pocit, že nejste tak dobří jako ostatní? No a co! Možná vás kdysi srovnávali rodiče s ostatními dětmi, a to si nesete v sobě i teď v dospělosti. Skoncujte s tím a přestaňte se srovnávat, vy jste vy!

Dopřejte si čas sami pro sebe a věnujte se svým zájmům. A to bez ohledu na to, zda máte či nemáte vztah. Někdy je potřeba zpomalit, zrelaxovat duši i tělo. Jednoduše si odpočinout od každodenního stresu i partnera.

Pamatujte, že…

…nemusíte žít podle očekávání druhých, protože jste jedineční.
…respektujete sebe sami i ve chvílích, kdy vás ostatní nerespektují.
…jste důležitým člověkem a víte, jakou máte hodnotu.
…přijímáte zodpovědnost za sebe i své činy
…uvědomujete si své chyby a berete je jakou svou součást

Milujete sebe sama!

Pryč se stresem!
Pokud vás Valentýn každoročně přivádí do depresí, nevíte, kde vám hlava stojí a neumíte se ze zažitých konvencí vymanit, nebo jste se nedávno s partnerem rozešli a neumíte si představit, jak svátek zamilovaných přežijete, zkuste vyhledat pomoc psychologa. S jeho pomocí se naučíte zvládnout přetrvávající stres, srovnáte si priority, zapracujete na svém sebevědomí a sebepojetí, naučíte se relaxovat a mnoho dalšího.

A jestli se vám nechce nikam složitě cestovat, můžete využít první online psychologickou poradnu Mojra.cz, kde konzultace probíhají formou hovoru přes Skype, Viber, WhatsApp, telefonicky nebo emailem. Nejste tak omezeni místem konzultace, ta může probíhat v podstatě odkudkoliv, kde je připojení k internetu nebo mobilní signál.

A pokud víte o někom, kdo se ocitl ve složité životní situaci, potýká se s různými problémy, ale neumí se k návštěvě psychologa odhodlat, můžete mu třeba právě na Valentýna nadělit poukaz na konzultaci s psychologem Mojra.cz. Protože co může být lepším dárkem než psychická pohoda?

V případě objednání konzultace na www.mojra.cz uveďte do pole slevový kupon „PROGRAM“ a okamžitě získáte slevu 5 % na všechny typy konzultací s našimi psychology.